جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » مقالات آموزشی » بهترین مدرک زبان برای مصاحبه دکتری کدام است؟
بهترین مدرک زبان برای مصاحبه دکتری کدام است؟

بهترین مدرک زبان برای مصاحبه دکتری کدام است؟

چند سالی است که داشتن مدرک آزمون زبان برای شرکت در مصاحبه دکتری یک امتیاز مثبت محسوب می شود و داوطلبانی که قبل از شرکت در مصاحبه این مدرک را کسب می کنند با امید بیشتری به دانشگاه قبول شده مراجعه کنند. در این مقاله از وبسایت فست زبان می خواهیم شما را با تمام آزمون های زبان دکتری که در ایران برگزار می شود و به این سوال که بهترین مدرک زبان برای مصاحبه دکتری کدام است؟ جواب دهیم.

لیست آزمون‌های زبان مورد پذیرش دانشگاه‌ها

باید این نکته را بدانید که دانشگاه ها هر مدرکی را بعنوان مدرک زبان انگلیسی قبول نمی کنند و تنها چند آزمون خاص مورد پذیرش هستند که لیست آنها را در زیر آورده‌ایم:

  • آزمون تافل (TOEFL)
  • تولیمو (TOLIMO) سازمان سنجش
  • آیلتس (IELTS‏)
  • MSRT برای دانشجویان وزارت علوم
  • MHLE برای دانشجویان وزارت بهداشت
  • UTEPT دانشگاه تهران و چند دانشگاه دیگر
  • EPT دانشگاه آزاد

جزو آزمون های معتبر از نگاه دانشگاه‌ها به شمار می رود و داوطلبان باید کارنامه قبولی خود را در هر یک از این آزمون ها هنگام مصاحبه علمی ارائه دهند؛ در ادامه نگاهی داریم به معرفی این آزمون ها و اینکه کدام آزمون زبان برای مصاحبه دکتری بهتر است.

پیشنهاد مطلب: مقایسه آزمون های زبان دکتری 5 آزمون اصلی

MSRT آزمونی با بالاترین سطح اعتبار

اگر بخواهیم آزمون های زبان انگلیسی را براساس درجه اعتبار آنها معرفی کنیم، باید بگوییم آزمون زبان MSRT در رده اول آزمون های زبان انگلیسی از لحاظ معتبر بودن قرار دارد.

این آزمون که پیش‌تر با نام MCHE شناخته می شد، در ٣ بخش شنیداری، گرامر یا دستور زبان انگلیسی و ریدینگ یا درک مطلب است و آزمون آن نیز هر ۵ هفته یکبار برگزار می شود و دانشجویی که می خواهد در این آزمون نمره قبولی را کسب کند، باید نمره بیشتر از ۵۰ بگیرد.

نکته قابل توجه درباره این آزمون آن است که اگر دانشجویی نتواند نمره قبولی را در آن کسب کند، می تواند در آزمون ماه بعد شرکت کند. آزمون MSRT مخصوص دانشجویان دکتری دانشگاه های وزارت علوم است.

تولیمو؛ آزمونی که بیشترین داوطلب را دارد

آزمون زبان تولیمو (TOLIMO) از دیگر آزمون هایی است که مدرک آن مورد تایید دانشگاه‌ها است؛ آزمونی که از سوی سازمان سنجش کشور برگزار می شود و در حقیقت بیشترین متقاضیان آن نیز همان داوطلبان دکتری هستند، آزمونی که دامنه نمرات آن از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است، ولی اگر داوطلبی نمره کمتر از ۴۷۹ را در آن کسب کند، جزء داوطلبان ضعیف به شمار می رود.

در مورد آزمون TOLIMO تولیمو چه می دانید 

آزمون زبان EPT؛ آزمون زبان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی

در کنار همه این آزمونها، اما دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی باید بتوانند نمره قبولی را در آزمون EPT که ویژه داوطلبان گروه های پزشکی و غیرپزشکی این دانشگاه است، کسب کنند.

آزمونی که در آن مهارت واژگان، گرامر و درک مطلب زبان انگلیسی داوطلبان مورد ارزیابی قرار می گیرد و حداقل نمره قبولی در آن نیز ۵۰ است و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای رسیدن به صندلی های دکتری حتما باید مدرک قبولی در این آزمون را ارائه دهند.

آزمون زبان EPT دانشگاه آزاد + دانلود تمام سوالات ادوار گذشته

 

آزمون زبان MHLE: مدرک زبان برای دکتری وزارت بهداشت 

MHLE هم یکی دیگر از آزمون های زبان انگلیسی مقطع دکتری به شمار می رود؛ آزمونی که مختص دانشجویان وزارت بهداشت و درمان کشور است و به همین دلیل بیشتر دانشجویان رشته های علوم پزشکی که خواهان تحصیل در شاخه های ذیل این گروه یا زیست شناسی هستند، باید در آزمون MHLE شرکت کرده و بتوانند نمره قبولی آن را کسب کنند.

این آزمون ۱۰۰ سوالی از لحاظ اعتبار در سطح آزمون تافل قرار دارد و در ۴ بخش شنیداری، لغات، ساختار و درک مطلب برگزار می شود.

معرفی کامل آزمون زبان MHLE وزارت بهداشت

UTEPT؛ آزمون زبان دکتری دانشگاه تهران

آزمون زبان UTEPT که دیگر همه آن را به نام آزمون تافل زبان دانشگاه تهران می شناسند هم از سوی مرکز آزمون زبان عمومی این دانشگاه برگزار می شود؛ آزمونی که داوطلب برای موفقیت در آن باید ۶۰ نمره از ۱۰۰ نمره در نظر گرفته شده برای آن را کسب کند، با این حال برای دانشجویانی که در رشته های زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات عرب، فقه و مبانی حقوق اسلامی، علوم قرآن و حدیث، مدرسی معارف اسلامی و فقه شافعی تحصیل می کنند، کسب نمره ۵۰ در این آزمون نیز به مثابه قبولی در آن به شمار می رود.

همه چیز درمورد آزمون UTEPT (آزمون زبان دکتری دانشگاه تهران)

داوطلبان تحصیل در خارج از کشور، آزمون های تافل و آیلتس را دریابند

اگر بخواهیم دایره آزمون های زبان انگلیسی را به خارج از مرزهای کشور ببریم، باید بگوییم آزمون تافل و آیلتس (IELTS) جزء معتبرترین آزمون های بین المللی محسوب می شوند؛ آزمون هایی که تنها تفاوت شان در لهجه لغات است.

در حقیقت داوطلبانی که قرار است در آزمون تافل شرکت کنند، باید به لهجه آمریکایی در زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. اما در آیلتس اینگونه نیست، هر چند آزمونی مانند تافل در بیش از ۹ هزار دانشگاه و موسسه علمی در دنیا اعتبار دارد، اما شرکت در این آزمون به آندسته از داوطلبانی توصیه می شود که خواهان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور هستند و کارنامه منتشر شده برای داوطلبان شرکت کننده در این دو آزمون تا دو سال در همه دانشگاه ها مورد تایید است.

بهترین مدرک زبان برای مصاحبه دکتری کدام است

تفاوتی در داشتن مدرک هر کدام از این آزمون ها در مصاحبه دکتری وحود ندارد و فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که دانشگاه موردنظر شما مدرک کدام آزمون را قبول می کند و سعی کنید تا قبل از مصاحبه دکتری در آن شرکت کنید تا بتوانید از امتیاز نمره زبان استفاده کنید. البته بتازگی دانشگاه آزاد امکان شرکت در آزمون زبان خود را قبل از قبولی مصاحبه دکتری برداشته است. 

آسان ترین آزمون زبان برای دکتری

شاید سوال خیلی از دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه های مختلف این باشد که آسان ترین آزمون زبان برای دکتری کدام است؟ در پاسخ به این سوال باید چند مورد را مدنظر داشت، مثلا اینکه دانشگاه شما مدرک کدام آزمون را قبول می کند یا اینکه در چه سطحی از زبان هستید.

اگر بصورت کلی بخواهیم به این سوال جواب دهیم می توانیم بگوییم آزمون EPT دانشگاه آزاد و آزمون زبان دکتری دانشگاه تهران بخاطر نداشتن سوالات شنیداری کمی خوش قلق تر (نه ساده تر) از آزمون های دیگر هستند. 

سوالات متداول

آیا محدودیتی برای شرکت در آزمون های زبان دکتری نیست؟

خیر شما در صورت رد شدن می توانید در آزمون بعدی شرکت کنید.

فرقی ندارد مدرک کدام آزمون را بگیریم؟

شما باید با توجه به دانشگاه خود مدرک مناسب را کسب کنید.

آسان ترین آزمون زبان برای مصاحبه دکتری کدام است؟

بطور کلی آزمون EPT دانشگاه آزاد و آزمون زبان دکتری دانشگاه تهران بخاطر نداشتن سوالات شنیداری کمی خوش قلق تر (نه ساده تر) از آزمون های دیگر هستند.

4.7/5 - (4 امتیاز)
دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --