جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » آزمون TOLIMO » در مورد آزمون TOLIMO تولیمو چه می دانید
در مورد آزمون TOLIMO تولیمو چه می دانید

در مورد آزمون TOLIMO تولیمو چه می دانید

در این مقاله از فست زبان قصد داریم به معرفی کامل آزمون زبان انگلیسی تولیمو TOLIMO سازمان سنجش، از ساختار آزمون تا راهنمای کامل ثبت نام در آزمون بپردازیم. اگر داوطلب شرکت این آزمون هستید این مطلب را از دست ندهید.

آزمون تولیمو چیست؟

آزمون تولیمو یا TOLIMO، مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization می باشد که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و اجرا می شود، آزمونی استاندارد برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی دانشجویان مقطع دکتری می باشد.

حداقل و حداکثر سن برای شرکت در این آزمون وجود ندارد و صرفاً افرادی که حداقل مدرک دیپلم داشته باشند می‌توانند در امتحان تولیمو شرکت کنند. یکی از مزیت های آزمون TOLIMO این است که می توانید در چندین آزمون و در تاریخ‌ های نزدیک به هم شرکت کنید و محدودیتی در این امر وجود ندارد.

ساختار آزمون زبان TOLIMO

در جلسه‌ آزمون، به هر یک از شرکت‌ کنندگان، دو دفترچه‌ سؤال داده می‌ شود که یک دفترچه، تشریحی (دفترچه‌ شماره ۱) و دفترچه‌ دیگر، چند گزینه‌ ای (دفترچه‌ شماره ۲) خواهد بود. داوطلبان باید پاسخ سؤال تشریحی را در همان دفترچه و پاسخ سؤالات چند گزینه‌ ای را در پاسخنامه مشخص نمایند.

دفترچه‌ شماره‌ ۱، یک سوال تشریحی نوشتاری (writing) است که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد پاسخ را در همان دفترچه سوال بنویسد.

دفترچه‌ شماره ۲ آزمون، حاوی ۱۴۰ سوال چهار گزینه‌ ای است که شامل بخش ساختار یا گرامر (۴۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)، خواندن و درک مطلب (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه) و بخش شنیداری یا Listening با لهجه بریتیش یا آمریکایی (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه) است. 

عنوان بخش آزمون

تعداد سؤالات

زمان پاسخ‌دهی

بخش شنیداری

35 پرسش

18 دقیقه

بخش گرامر

35 پرسش

22 دقیقه

درک مطلب

35 پرسش

40 دقیقه

کل

105 پرسش

80 دقیقه

تذکر مهم: در جلسه آزمون متحصرا سوالات بخش شنیداری از بلندگو پخش می شود و داوطلبان باید با توجه به متن سوال که از بلندگو پخش می شود، نسبت به انتخاب یکی از ۴ گزینه ای که در رابطه با سوال مربوط به این بخش درج گردیده، اقدام و با توجه به شماره سوال مربوط در پاسخنامه، علامتگذاری نمایند. متن سوالات شنیداری فقط یک بار از بلندگو پخش می شود و قابل تکرار نیست.

پیشنهاد مطلب: نمونه سوالات گرامر آزمون تولیمو با پاسخ تشریحی

انواع آزمون زبان تولیمو

از سال ۹۸ این آزمون به دو صورت الکترونیکی و کاغذی برگزار می شود و بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، این سازمان نرم افزار برگزاری آزمون بصورت الکترونیکی را طراحی و پیاده سازی کرده است و در حال حاضر این نرم افزار برای آزمون های TOLIMO مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت آزمون اینترنتی و کاغذی tolimo

بخش های آزمون TOLIMO الکترونیکی همانند آزمون کاغذی است و تفاوتی از نظر بخش های آزمون و تعداد سوال ندارد. تفاوت آزمون اینترنتی با کاغذی در این است که مهارت نوشتاری (Writing) در آزمون کاغذی بر روی برگه و با دستخط داوطلب انجام می شود ولی در آزمون الکترونیکی داوطلب باید متن Writing را در نرم افزار و توسط کیبورد تایپ کند.

تفاوت دیگر در مهارت شنیداری (Listening) است که در آزمون کاغذی Lecture توسط بلندگو و بصورت عمومی برای داوطلبان پخش می شود ولی در آزمون اینترنتی هر داوطلب از طریق هدفونی که در اختیارش قرار گرفته است، صوت ها را خواهد شنید.

نمره آزمون TOLIMO چگونه محاسبه می شود؟

نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می شود. دامنه نمره کل از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است. نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف تلقی می شود. لازم به ذکر است که بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ می باشد که در کنار نمره کل در کارنامه درج می شود.

توجه: تولیمو نمره­ منفی ندارد.

 

هر آنچه باید در مورد ثبت نام آزمون TOLIMO بدانید

هر آنچه باید در مورد ثبت نام آزمون TOLIMO بدانیدمنبع عکس: مهرنیوز

در ادامه این مقاله راهنمای کامل شرکت در این آزمون را برای شما توضیح خواهیم داد.

پیشنهاد مطلب: برنامه آزمون تولیمو در سال 1401 منتشر شد.

ثبت نام

در صورتی که داوطلبان قبلا ثبت نام کرده باشند، لازم به ایجاد حساب کاربری جدید نیستند و با حساب کاربری قبلی می توانند برای ورود به سامانه اقدام کنند. برای ثبت نام کافی است اینجا کلیک کنید، سپس بین آزمون هایی که ثبت نام فعال دارد، آزمون تولیمو را انتخاب و هزینه ثبت نام را پرداخت کنید و بعد از تکمیل مشخصات هزینه را بصورت آنلاین واریز می کنید و کد رهگیری دریافت می کنید.

پس از اتمام ثبت نام تاریخ آزمون و شهر آزمون در بخش «آزمون های من» قابل مشاهده است و در صورتی که آزمون شما با وضعیت کامل/موفق در این صفحه نمایش داده شود، ثبت نام شما قطعی می باشد. لازم به ذکر است که شماره پرونده یا کد پیگیری برای داوطلبان صادر نمی شود. لذا برای دریافت کارت ورود به جلسه نیز، نیازی به شماره پرونده یا کد پیگیری نخواهید بود.

هزینه ثبت نام در هر آزمون TOLIMO چقدر است؟

داوطلبان متقاضی ثبت نام باید هزینه ثبت‌ نام به مبلغ 145 هزار و 850 تومان را از طریق اینترنت و کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب که رمز دوم کارت فعال شده باشد را پرداخت کنند.

مهلت پرداخت هزینه آزمون TOLIMO تا چه مدت پس از ثبت نام است؟

داوطلبان متقاضی ثبت‌نام تا ۷۲ ساعت پس از رزرو آزمون دوره یا دوره‌‌های مورد نظر فرصت دارند که هزینه ثبت‌نام را بپردازند.

انصراف از آزمون

اگر قصد انصراف از شرکت در آزمون را دارید و بخواهید در تاریخ دیگری در آزمون شرکت کنید، درخواست کتبی را به سازمان سنجش، حداکثر ۱۵ روز قبل از برگزاری آزمون تسلیم کنید تا به اطلاع اداره ثبت نام در مرکز اجرای آزمون های سازمان سنجش ارسال شود.

نتایج آزمون

نتایج آزمون معمولا بین ۲۵ تا ۳۵ روز پس از آزمون آماده می شوند و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org منتشر می گردند. ضمنا همزمان با اعلام نتیجه از طریق سایت، نسخه ای از کارنامه به اداره پست تحویل می شود تا به نشانی اعلام شده در پروفایل داوطلبان ارسال شود.

لازم به ذکر است که نشانی مورد استفاده برای ارسال کارنامه برای هر آزمون حدودا ۱۵ روز قبل از هر آزمون از پروفایل داوطلبان استخراج می شود و اگر پس از این زمان نشانی داوطلبی در پروفایل تغییر کند کارنامه به همان نشانی قبلی ارسال خواهد شد.

سوالات متداول

مدارک و وسایل مجاز همراه داوطلب در روز آزمون TOLIMO 

داوطلبان در روز آزمون بایستی ﻛﺎرت ﺷﺮﻛﺖ در ﺟﻠﺴﻪ آزﻣﻮن، ﻛﺎرت ﻣﻠﻲ ﻳﺎ گذرنامه و نوشت افزار جهت پاسخگویی ﻫﻤﺮاه داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ. همچنین همراه داشتن وﺳﺎﻳﻞ اضافی ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻛﻴﻒ، کوله پشتی ﻳﺎ ﺳﺎک، ﻛﺘﺎب، ﺟﺰوه، ﻣﺎﺷﻴﻦ ﺣﺴﺎب، ﺗﺒﻠﺖ، ﺗﻠﻔﻦ ﻫﻤﺮاه، ﭘﻴﺠﺮ، ﺑﻲﺳﻴﻢ، ﻳﺎدداﺷـﺖ و ﻏﻴﺮه … غیرمجاز می باشد و فردی که اینگونه وسایل همراه داشته باشد ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺘﺨﻠﻒ تلقی و ﺑﺮاﺑﺮ ﻗﺎﻧﻮن رسیدگی ﺑﻪ ﺗﺨﻠﻔﺎت و ﺟﺮاﻳﻢ در آزﻣﻮنﻫﺎی ﺳﺮاﺳﺮی ﺑﺎ وی رﻓﺘﺎر ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.

آیا می توان با کارت شناسایی دیگری به غیر از کارت ملی و گذرنامه در آزمون شرکت کرد؟

بله – شناسنامه جدید، کارت ملی هوشمند، گواهینامه رانندگی و کارت پایان خدمت یا معافیت (مخصوص برادران)

چگونه از محل برگزاری آزمون TOLIMO و شماره صندلی مطلع شوم؟

پس از اتمام ثبت نام، تاریخ آزمون و شهر آزمون در بخش «آزمون های من» قابل مشاهده است و نشانی دقیق محل برگزاری آزمون و همچنین شماره صندلی حدودا ۴۸ ساعت قبل از آزمون از طریق نرم افزار اینترنتی چاپ کارت ورود به جلسه که بر روی سایت سازمان سنجش قرار میگیرد، قابل دسترس خواهد بود.

منابع: سازمان سنجش

5/5 - (1 امتیاز)

منبع: فست زبان

دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --