جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2019/12/fastzaban-logo-98.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2019/12/fastzaban-logo-98.jpg' ]
خانه » آزمون TOLIMO » منابع آزمون TOLIMO تولیمو
 • fastzaban
 • ۱۸ مهر, ۱۳۹۶
 • ۰۷:۳۳
 • ۲,۹۶۸
بسته کامل آزمون msrt, MHLE و تولیمو

منابع آزمون TOLIMO تولیمو

فست زبان: آزمون تولیمو یک آزمون زبان انگلیسی است که در ایران و از طرف سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌ شود. بیشتر متقاضیان این آزمون را داوطلبان دکتری تشکیل می‌ دهند زیرا داشتن نمره زبان (تولیمو، تافل، MSRT یا…) برای قبولی در آزمون دکتری لازم است. 

در ابتدا معرفی کوتاهی از این آزمون را خواهیم داشت و سپس به معرفی منابع خارجی و داخلی مناسب برای آزمون زبان تولیمو خواهیم پرداخت.

ساختار آزمون TOLIMO

در جلسه‌ آزمون، به هر یک از شرکت‌ کنندگان، دو دفترچه‌ سؤال داده می‌ شود که یک دفترچه، تشریحی (دفترچه‌ شماره ۱) و دفترچه‌ دیگر، چند گزینه‌ ای (دفترچه‌ شماره ۲) خواهد بود. داوطلبان باید پاسخ سؤال تشریحی را در همان دفترچه و پاسخ سؤالات چند گزینه‌ ای را در پاسخنامه مشخص نمایند.

دفترچه‌ شماره‌ ۱، یک سؤال تشریحی نوشتاری (writing) است که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد پاسخ را در همان دفترچه سؤال بنویسد.

دفترچه‌ شماره ۲ آزمون، حاوی ۱۴۰ سؤال چهار گزینه‌ ای است که شامل بخش ساختار یا گرامر (۴۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)، خواندن و درک مطلب (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه) و بخش شنیداری یا Listening با لهجه بریتیش یا امریکایی (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه) است. 

نمره قبولی آزمون TOLIMO

محدوده نمره آزمون زبان تولیمو از ۳۱۰ تا ۶۷۷ می‌ باشد. آزمون Tolimo شامل ۱۴۰ سؤال چهار گزینه‌ ای و یک سؤال در بخش نوشتاری (مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)، ساختار و گرامر (۴۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)، خواندن و درک مطلب (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه) و بخش شنیداری یا Listening (تعداد ۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه) است.

نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می‌ شود. دامنه نمره کل از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است. نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف تلقی می‌ شود. لازم به ذکر است که بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ می‌ باشد که در کنار نمره کل در کارنامه درج می‌ شود. 

در مورد آزمون TOLIMO تولیمو چه می دانید
حتما بخوانید

منابع مفید برای آمادگی آزمون TOLIMO

بخش اول: گرامر Grammar

برای قسمت گرامر بهترین، جامع‌ ترین و معروف‌ ترین منبع، کتاب تافل لانگمن است که بصورت نظام‌ مند و منسجم به توضیح ساختار و گرامر زبان انگلیسی پرداخته است؛ ولی دو نکته در رابطه با کتاب تافل لانگمن وجود دارد که داوطلبان را دچار مشکل می‌ کند؛

 1. توضیحات این کتاب به زبان انگلیسی است و با توجه به اینکه بسیاری از داوطلبان دارای دانش بالایی در زمینۀ زبان انگلیسی نیستند، آنها را دچار سردرگمی می‌ کند.
 2. پاسخ تست‌ های کتاب تافل لانگمن تنها بصورت کلیدی است و در صورتیکه خواننده در انتخاب گزینه‌ ای تردید داشته باشد، از توضیحات لازم برای رد گزینۀ مورد نظر بی‌ بهره خواهد بود.

بخش دوم: درک مطلب

برای قسمت درک مطلب آزمون زبان TOLIMO نیز کتاب تافل لانگمن یکی از منابع اصلی آزمون است؛ اما:

* کتاب تافل لانگمن به زبان انگلیسی است و خیلی از داوطلبان شاید دانش کافی برای خواندن کتاب به زبان انگلیسی را نداشته باشند.
* توضیحات کتاب تکنیک‌ های درک مطلب را در پاسخ به سؤالات پیاده نمی‌ کند و ممکن است داوطلب نکتۀ مناسب برای پاسخ به سؤالات را متوجه نشود.

نکته: برای درک بهتر قسمت درک مطلب مطالعه کتاب‌ های 504 و Essential Words for the TOEFL پیشنهاد می‌ شود.

بخش سوم: شنیداری Listening

برای بخش شنیداری (Listening) کتاب کیت (TOEFL Test Preparation Kit ETS) و کتاب TOEFL Actual Tests به شما کمک می‌ کنند: مطالعه این کتاب‌ ها و گوش دادن به فایل‌ های صوتی آن به شرکت کنندگان آزمون تولیمو توصیه می‌ شود. 

دانلود منابع معرفی شده سازمان سنجش

اما شاید خواندن این منابع برای شما زیاد باشد و زمان کافی برای خواندن حدود هزار صفحه کتاب آن هم به زبان انگلیسی را نداشته باشید. با کمی جستجو در اینترنت متوجه می شوید که باز هم عده‌ای سودجو با هزینه های گزاف و واقعا بیهوده سعی در فریب داوطلبان را دارند و شاید بنظر خواندن همان منابع زبان انگلیسی بهتر باشد. راهکار چیست؟ 

پیشنهاد مطلب: برنامه آزمون تولیمو در سال 1400 منتشر شد.

منابع جامع آزمون تولیمو در ایران

بخش گرامر تولیمو

کتاب گرامر جامع آزمون‌ های زبان Fast Grammar تالیف استاد مهرداد زنگیه‌ وندی هر آنچه را بعنوان یک منبع مناسب برای گرامر لازم دارید در خود دارد. از ویژگی های بارز کتاب Fast Grammar می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویژگی های کتاب گرامر جامع آزمون های زبان Fast Grammar

 • درسنامه جامع به تفکیک مبحث و با زبان ساده و سلیس فارسی
 • دسته بندی های فوق العاده و به سبکی نوین
 • مثال های فراوان با ترجمه فارسی
 • نمونه تست واقعی آزمون با ارائه نکته مورد بحث
 • نمونه تست های آزمون در بخش Sample Test با پاسخ تشریحی و تحلیلی سوالات
 • حجم بسیار مناسب: شامل ۱۷۰ صفحه توضیحات + نمونه تست آزمون با پاسخ تشریحی فوق العاده
 • نمونه تست های آزمون در پایان کتاب با پاسخ تشریحی
 • شامل تمامی مباحث کتاب های تافل لانگمن، TOEFL Grammar Flash، کتاب KIT و …
 • شامل تست های آزمون KIT با پاسخ تشریحی
 • و …

برنامه زمانی آزمون TOLIMO برای سال ۲۰۲۰
حتما بخوانید

همچنین، جالب است بدانید که کتاب گرامر جامع آزمون‌ های زبان Fast Grammar تنها منبعی است که شامل سؤالات واقعی ادوار گذشتۀ آزمون‌ هاست و این نکته به داوطلبان کمک می‌ کند تا با نحوۀ طرح سؤال از مباحث گرامری آشنا شوند. این کتاب بروزترین و کامل‌ ترین منبع آزمون Tolimo است … (برای دانلود یک فصل نمونه رایگان کتاب کلیک کنید)

منابع بخش درک مطلب آزمون زبان تولیمو

کتاب درک مطلب جامع آزمون‌ های زبان Fast Reading استاد مهرداد زنگیه‌ وندی شامل تشریح مباحث درک مطلب کتاب تافل لانگمن و کتاب TOEFL Reading Flash و پاسخ تشریحی تست‌ های این کتاب‌ ها می‌ باشد. از ویژگی های بارز کتاب درک مطلب جامع آزمون های زبان Fast Reading می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویژگی های کتاب درک مطلب جامع آزمون های زبان Fast Reading

 • درسنامه جامع به تفکیک مبحث و با زبان ساده و سلیس فارسی
 • ارائه مهارت های نوین پاسخ دهی به سوالات درک مطلب برای اولین بار
 • ارائه نمونه ریدینگ با توجه به مهارت توضیح داده شده
 • خلاصه مهارت در بخش در آزمون
 • نمونه ریدینگ در پایان هر بخش
 • حجم بسیار مناسب و مفید: ۷۰ صفحه توضیحات + نمونه متن های آزمون های مختلف با ترجمه فارسی و پاسخ تشریحی
 • شامل تمامی مباحث کتاب های تافل لانگمن، TOEFL Grammar Flash، کتاب KIT و …
 • و …

برای آشنایی بیشتر با کتاب Fast Reading و دانلود رایگان یک فصل کتاب کلیک کنید.

منبع برای تقویت واژگان آزمون تولیمو

برای بخش واژگان (لغت) آزمون ما کتاب واژگان Fast Vocab را برای شما آماده کرده ایم که شامل مهم ترین و پرکاربردترین لغات آزمون های زبان دکتری است. Fast Vocab شامل لغات مهم کتاب هایی چون 504 واژه، لغات ضروری تافل و 1100 واژه بارونز است که در ۶۰ درس ۱۲ لغتی تالیف شده است و شما مطالعه این کتاب دیگر نیازی به خواندن منابع گفته شده ندارید. از ویژگی های مهم کتاب لغات Fast Vocab استاد مهرداد زنگیه وندی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درسنامه جامع از لغات مهم به لغات ساده
 • بهره گیری از روش علمی یادگیری لایتنر برای حفظ لغات
 • ارائه مهم ترین مترادف های هر لغت
 • مثال بهمراه ترجمه فارسی برای هر لغت
 • تلفظ IPA لغات
 • نمونه سوالات لغات آزمون های زبان دکتری
 • و …

برای دانلود یک فصل از کتاب واژگان Fast Vocab کلیک کنید.

برنامه زمانی آزمون تولیمو سال 1400
حتما بخوانید

منابع بخش شنیداری آزمون تولیمو

کتابچۀ ترجمۀ مهارت‌ های لازم برای پاسخ به سؤالات بخش شنیداری تألیف استاد مهرداد زنگیه‌ وندی شامل تمامی مهارت های بخش شنیداری کتاب تافل لانگمن می باشد که به زبان فارسی ترجمه شده است.
دانلود کتابچه شنیداری Listening فست زبان

منابع استفاده شده: وبسایت سازمان سنجش، ویکی پدیا

منبع: سازمان سنجش

دیدگاه ها 2

2
Leave a Reply

2 نظر تأیید شده
0 پاسخ تأیید شده
0 دنبال کنندگان
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  مشترک شدن  
جدیدترین قدیمی محبوب‌ترین
اعلام کردن به
FastZaban

سلام و عرض ادب
چارچوب کلی آزمون یکی است با این تفاوت که تولیمو بخش رایتینگ هم دارد. منابع کاملا منطبق هستند.
موفق باشید

مهاجر

با سلام
تفاوت آزمون تولیمو و msrt چه جوریه؟ منظورم اینه منابعی رو که برای شرکت در آزمون تولیمو میخونیم برای آزمون msrt تاچه اندازه مفیدند؟