جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد » بهترین روش خواندن درس زبان برای کنکور ارشد
 • fastzaban
 • ۱۵ شهریور, ۱۴۰۱
 • ۱۸:۱۳
بهترین روش خواندن درس زبان برای کنکور ارشد

بهترین روش خواندن درس زبان برای کنکور ارشد

فست زبان: اگر داوطلب شرکت در کنکور کارشناسی ارشد هستید حتما می‌دانید که کسب درصد بالا در درس زبان انگلیسی یا همان سوالات زبان عمومی ارشد در نتیجه قبولی شما از چه اهمیت بالایی برخوردار است. اما خوب شاید دوری از زبان انگلیسی و پایه ضعیف در دوران تحصیل کمی دلسردتان کرده باشد و کلا قصد دارید در کنکور سراغ سوالات این بخش نروید و بجای آن تمام تمرکزتان را روی دروس تخصصی رشته‌تان بگذارید.

اما این کار کاملا اشتباه است و می‌تواند در نتیجه کنکور ضربه بدی بخورید. شاید جالب باشد بدانید اگر فقط بین 30 تا 50 درصد سوالات زبان عمومی کنکور ارشد را پاسخ دهید با کسب درصد متوسطی در دروس تخصصی براحتی می توانید در دانشگاه دلخواهتان قبول شوید. بنابراین نباید به هیچ عنوان بیخیال زبان شوید.

اگر نمی‌دانید چگونه باید زبان خود را تقویت کنید و یا اصلا چه منبعی را تهیه کنید و چه جوری و روزی چند ساعت مطالعه کنید ادامه این مقاله را با من سجاد زنگیه‌وندی مدیر وبسایت فست زبان همراه باشد تا بهترین روش خواندن زبان برای ارشد وزارت علوم و همچنین بهترین روش مطالعه زبان ارشد وزارت بهداشت را به شما آموزش دهم.

سوالات زبان عمومی کارشناسی ارشد به چه شکل است؟

دفترچه عمومی کنکور کارشناسی ارشد در همه رشته‌ها شامل 30 تست زبان انگلیسی عمومی و تخصصی است. منظور از تخصصی در درس زبان انگلیسی ارشد، موضوع و متن سوالات درک مطلب یا همان ریدینگ است که در رشته های مختلف کمی متفاوت هستند. بطور مثال در رشته انگل شناسی متن ریدینگ‌ها در زمینه پزشکی و زیست شناسی است. ولی در باقی سوالات هیچ تفاوتی وجود ندارد.

ساختار سوالات زبان عمومی کنکور ارشد

در سال 1401 از 30 تست درس زبان انگلیسی عمومی 10 سوالات مربوط به بخش واژگان یا همان لغت، 5 تست مربوط به بخش کلوزتست که در رابطه با مبحث گرامر انگلیسی است و 15 تست نیز به سوالات درک متن یا ریدینگ اختصاص داده شده بود.

تعداد سوالات بخش مربوطه
10 تست واژگان
5 تست کلوزپسیج (گرامر انگلیسی)
15 تست ریدینگ یا درک متن

برای دانلود سوالات زبان کارشناسی ارشد از سال 93 تاکنون کلیک کنید.

سطح سوالات زبان کارشناسی ارشد

اگر بخواهیم از نظر سطوح زبان انگلیسی سوالات زبان عمومی ارشد را سطح بندی کنیم، می‌توانیم آن را intermediate تا advanced در نظر بگیریم. یعنی برای کسب نتیجه مناسب و درصدی بالای 50 باید در سطح متوسط به بالای زبان انگلیسی باشید. البته که این سطح بندی شاید معیار درستی برای سوالات کنکور ارشد نباشد زیرا در اینجا شما مکالمه، رایتینگ و Listening ندارید.

بطورکلی می‌توان گفت اگر در سطح آزمون تافل کاغذی باشید می‌توانید به درصد بالایی از سوالات زبان عمومی کنکور ارشد پاسخ دهید.

 

منابع واژگان زبان ارشد

در زمینه یادگیری و تقویت واژگان چند ده منبع مختلف بین المللی و داخلی وجود دارد. اگر بخواهیم مهمترین و پرکاربردترین منابع را نام ببریم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • 504 واژه ضروری یا 504 Absolutely Essential Words
 • Essential words for the TOEFL
 • 1100 واژه بارونز
 • Sharp Vocab
 • Vocabulary for the College-Bound Student
 • Fast Vocab MA-Ph.D

در کنکور کارشناسی ارشد برای سنجش دایره واژگان انگلیسی شما از همین منابع و شاید چند مورد دیگر که بندرت از آنها تست مطرح می‌شود، استفاده می کنند. در بین این منابع کتاب فست وکب Fast Vocab MA-Ph.D در سالهای اخیر توانسته است با پوشش درصد بالایی از لغات ضروری زبان عمومی ارشد، به بهترین منبع لغات زبان عمومی ارشد در بین داوطلبان تبدیل شود. این کتاب تلفیقی از لغات مهم و کاربردی از چندین منبع اصلی که به زبان فارسی تالیف و منتشر شده است.

دانلود pdf کتاب فست وکب

منبع سوالات گرامر کنکور ارشد

در دفترچه سوالات زبان عمومی کنکور ارشد بطور مستقیم از بخش گرامر سوالی مطرح نمی شود. بلکه گرامر در قالب بخش کلوزتست قرار داده شده‌اند. مباحث گرامری که معمولا از آنها تست مطرح می‌شود براساس کتاب فست گرامر (پرفروش‌ترین منبع گرامر ایران) موارد زیر هستند:

 • بخش ۵       جملات با بیش از یک جمله‌ واره (۴۰ تا ۵۰ درصد سؤالات!)
 • بخش ۴       ساختار و اجزاء جملات ساده
 • بخش ۸       ساختارهای همسان
 • بخش ۶       جابجایی
 • بخش ۹       صفت‌ها و قیدها
 • بخش ۱۰     فعل و شکل صحیح آن در جمله
 • بخش ۷       مطابقت فاعل و فعل
 • بخش ۱۶     جملات شرطی و کاربرد wish
 • بخش ۱۲     ساختارهای مجهولی

توجه: شماره بخش‌ها باتوجه به کتاب فست گرامر می‌باشد.

همانطور که مشخص است اگر فقط چند بخش از مباحث گرامر انگلیسی را بلد باشید و به آنها مسلط شوید می‌توانید از 5 تست این بخش در کنکور حداقل 3 مورد را پاسخ دهید. اگر بخواهید برای این بخش آماده شوید به شما کتاب Fast Grammar استاد مهرداد زنگیه‌وندی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این کتاب به دور از هرگونه حاشیه و بحث غیرضروری تمام نکات لازم گرامر انگلیسی موردنیاز برای کنکورهای کارشناسی ارشد را آموزش می‌دهد. نمونه کتاب فست گرامر را از اینجا می‌توانید دانلود کنید.

منبع سوالات درک مطلب یا ریدینگ کنکور ارشد

یکی از بخش‌های مهم درس زبان عمومی ارشد برای کسب نتیجه، بخش Reading یا درک متن است که مجموعا شامل 15 سوال است. در ابتدا یک متن آورده شده است و سپس 5 تست باتوجه به موضوع و درک شما از متن مطرح می‌شود. برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب علاوه بر داشتن دامنه واژگان قوی باید یکسری تکنیک پاسخگویی به سوالات درک مطلب را نیز بلد باشید.

در بین منابع خارجی کتاب TOEFL Reading Flash یک منبع مناسب محسب می‌شود اما خوب کافی نیست. در ضمن برای مطالعه آن باید پایه انگلیسی خوبی داشته باشید. اما در کشور خودمان یک منبع بی‌رقیب و کامل برای یادگیری مهارت‌های درک متن انگلیسی بنام Fast Reading منتشر شده است که در چند سال گذشته بهترین و کاملترین منبع برای این بخش از آزمون های زبان انگلیسی بوده است.

در کتاب فست ریدینگ بصورت خیلی خلاصه و به زبان ساده و فارسی تمام مهارت‌های لازم برای پاسخگویی به سوالات ریدینگ کنکور ارشد و سایر آزمون‌ها آموزش داده شده است. همچنین یکی از مزیت‌های این کتاب داشتن نمونه متون مختلف ریدینگ با پاسخ تشریحی و ترجمه فارسی برای داوطلبان کنکور ارشد همه رشته‌هاست.

همانطورکه در ابتدای مطلب هم بیان کردیم، موضوع متونی که مطرح می‌شوند معمولا با توجه به رشته شما انتخاب می‌شوند. بنابراین علاوه بر یادگیری مهارت‌های لازم بهتر است موضوعات مرتبط با رشته تحصیلی‌تان را نیز بعنوان تمرین بررسی کنید. البته اصلا نیازی نیست نگران این مساله باشید که باید لغات تخصصی رشته‌تان را بلد باشید زیرا از این موارد سوالی مطرح نمی‌شود بلکه فقط در متن وجود دارند ولی بصورت مستقیم مورد سوال قرار نمی‌گیرند.

 

بهترین روش خواندن زبان برای ارشد

شاید مشکل خیلی از داوطلبان با درس زبان انگلیسی بحث زمان باشد. زیرا فکر می‌کنند بهتر است زمانی که برای مطالعه در اختیار دارند را به مطالعه دروس اصلی رشته‌شان اختصاص دهند و با ترسی هم که همه آنها از مطالعه زبان دارند ترجیح می‌دهند روی این بخش تمرکز نکنند. اما یک پیشنهاد جالب برای شما داریم.

فقط روزی 45 دقیقه زبان مطالعه کنید!

بله به همین سادگی فقط اگر روزی 45 دقیقه بصورت مستمر به مطالعه زبان انگلیسی اختصاص دهید، با احتساب اینکه 6 ماه زمان تا کنکور ارشد دارید، شما 8100 دقیقه زمان مطالعه خواهید داشت و این می‌تواند فوق العاده باشد. این 8100 دقیقه که معادل 135 ساعت است را بصورت زیر بین یادگیری مباحث مختلف تقسیم کنید:

یادگیری مباحث گرامر  یادگیری واژگان انگلیسی یادگیری مطالب درک مطلب
45 ساعت 80 ساعت 10 ساعت

بهترین کتاب زبان عمومی ارشد

با توجه به سطح زبان داوطلبان و همچنین زمانی که برای مطالعه این درس دارند، بهترین کتاب زبان عمومی ارشد باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • جامع باشد؛ نیاز به مطالعه منابع دیگر نداشته باشید.
 • کم حجم باشد؛ زمان زیادی برای مطالعه آنها نیاز نداشته باشید.
 • نکات اضافی نداشته باشد؛ هرچند مباحث زبان انگلیسی بسیار گسترده هستند اما برای کسب درصد بالا در این بخش اصلا نیازی نیست همه مباحث را بلد باشید. 
 • نمونه تست داشته باشد؛ داشتن تمرین و تست در کنار مباحث آموزشی می‌تواند به یادگیری بهتر و جا افتادن مطالب در ذهن بسیار کمک کند.
 • مطالب ساده توضیح داده شوند؛ با توجه به سطح پایین داوطلبان و همچنین دور ماندن از زبان، یک منبع مناسب باید مطالب را به زبان ساده و قابل فهم برای همه آموزش دهد. 

بسته زبان عمومی ارشد فست زبان شامل 3 کتاب کاربردی و پرفروش برای یادگیری مباحث درک مطلب، واژگان و گرامر است که با توجه به زمان مورد نیاز برای مطالعه آنها، براحتی می‌توانید در مدت زمان کوتاهی خود را به سطح بالایی برسانید و نتیجه مناسبی در کنکور ارشد کسب کنید. برای آشنایی با این منابع و دانلود نمونه آنها فقط کافیست روی لینک زیر کلیک کنید:

آشنایی با بسته زبان عمومی ارشد

4/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --