جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » کتاب‌های منتشرشدۀ ما » کتاب درک مطلب ارشد و دکتری – Fast Reading MA-PHD
 • fastzaban
 • ۱۷ اسفند, ۱۳۹۸
 • ۰۹:۳۵
درک مطلب زبان عمومی ارشد و دکتری - Fast Reading MA-PHD

کتاب درک مطلب ارشد و دکتری – Fast Reading MA-PHD

فست زبان: یکی از مهم ترین بخش های سوالات زبان عمومی ارشد و دکتری مبحث درک مطلب یا ریدینگ می باشد. در این مقاله قصد داریم تنها منبع کامل و جامع درک مطلب ارشد و دکتری برای درس زبان عمومی را به شما معرفی کنیم.

سوالات ریدینگ کنکورهای ارشد و دکتری

همانطور که می دانید سوالات درک مطلب معمولا ۱۰ تا ۱۵ سوال از درس زبان عمومی آزمون دکتری را به خود اختصاص می دهد که به عبارتی حدود ۳۰ تا ۴۵ درصد از مجموع سوالات بخش درک مطلب یا ریدینگ می باشد. بنابراین به هیچ عنوان نباید این سوالات را نادیده گرفت.

برخی از داوطلبان بر این باورند که متن ها بسیار دشوار هستند و ترجیح می دهند وقت خود را صرف سوالات دیگر درس زبان و یا دروس دیگر دفترچه کنند. اما از آنجا که بیشتر داوطلبان آزمون دکتری در درس زبان ضعیف هستند، نبایستی این شانس بسیار خوب را که می تواند موجب پیشی گرفتن از داوطلبان دیگر شود را از دست داد.

با نگاهی به سوالات درک مطلب آزمون دکتری متوجه می شویم که بیشتر اوقات (حدود ۹۰ درصد موارد) موضوع متن در رابطه به رشته امتحانی داوطلب می باشد. پس این اولین شانس برای داوطلبان باهوش!

تیپ سوالات هم در بیشتر ادوار به یک صورت است! واژگان متن هم در بیشتر موارد از همان منابعی می باشد که در قسمت واژگان استفاده می شود، است!

از موارد بالا می توان نتیجه گرفت که شما با مطالعه یک منبع که:

۱. سوالات ادوار اخیر را داشته باشد
۲. مهارت ها یا تکنیک های لازم برای پاسخ دهی به انواع سوالات درک مطلب را داشته باشد، بهترین نتیجه ممکن را کسب می کنید.

معرفی بهترین منبع ریدینگ کنکور دکتری

منبعی را که قصد داریم برای پاسخ دهی به سوالات درک مطلب یا ریدینگ زبان عمومی آزمون دکتری به شما معرفی کنیم یکی از برترین منابع یا حتی می توان گفت تنها منبعی می باشد که در زمینه درک مطلب یا ریدینگ در ایران به چاپ رسیده است.

کتاب Fast Reading MA-PHD شامل مهارت های لازم برای پاسخگویی به انواع تیپ سوالات درک مطلب زبان عمومی آزمون های ارشد و دکتری می باشد. این کتاب مهارت محور به تشریح و تدریس مهارت های لازم جهت پاسخ به سوالات این بخش از آزمون دکتری می پردازد.

همچنین یکی دیگر از نکات بارز کتاب Fast Reading این است که در پایان هر مبحث نمونه ریدینگ های آزمون دکتری ادوار گذشته را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است.

حجم مناسب و به اندازه کتاب Fast Reading طوری کار را برای داوطلبان راحت کرده است که داوطلبانی که زمان کمی را برای مطالعه دارند می توانند با روزی یک ساعت زمان براحتی بر مهارت های لازم درک مطلب در عرض مدتی کوتاه مسلط شوند. 

قسمت‌ های کتاب درک مطلب ارشد و دکتری Fast Reading

این کتاب از ۷ بخش تشکیل شده که هر یک از آنها بر روی یکی از مهارت‌ های لازم برای پاسخ به سؤالات آزمون تمرکز می‌ کند و هر بخش بصورت یک درس‌نامه ارائه گردیده‌ است.
قسمت‌ های مختلف کتاب به شرح زیر هستند:

۱. توضیح و آموزش نکات هر بخش به زبان ساده

در ابتدای هر درس مهارت های لازم برای پاسخگویی به سوالات مختلف درک مطلب به زبان ساده و فارسی سلیس به شما آموزش داده می شود. همچنین در پایان هر مهارت یک نمونه متن مرتبط با آن مهارت آورده شده تا با شیوه سوالات آن بخش آشنا شوید.

۲. در آزمون

در این قسمت نحوه ارزیابی از مباحث در کنکورهای ارشد و دکتری و چگونگی پاسخ دهی به آنها با ذکر نکات ارائه شده است. نکات و قلق های پاسخگویی به سوالات درک مطلب در کمترین زمان ممکن در قسمت در آزمون کتاب Fast Reading ارشد و دکتری به شما آموزش داده می شود.

خرید پستی کتاب درک مطلب ارشد و دکتری Fast Reading

۳. قسمت Sample test

در انتهای هر بخش از کتاب درک مطلب آزمون های ارشد و دکتری، یک آزمون نمونه قرار داده شده که شامل نمونه سوالاتی است که در آزمون ها از مباحث آن بخش  مطرح شده است.

۴. آزمون های جامع

یکی از مهم ترین بخش های یک کتاب مناسب برای آزمون، نمونه سوالات آن است. در قسمت آزمون های جامع کتاب درک مطلب آزمون های ارشد و دکتری، ۳۱ متن مختلف از آزمون ها به همراه ترجمه فارسی متن، استخراج لغات سخت متن و پاسخ تشریحی آنها قرار داده شده است.

۵. نمونه سوالات کنکورهای ارشد و دکتری

در این قسمت از کتاب نیز متن هایی از کنکورهای ارشد و دکتری ۵ سال اخیر از تمامی مجموعه رشته ها آورده شده است. پاسخ این سوالات نیز در انتهای کتاب آورده شده است.

۶. واژگان مهم و پیشرفته زبان انگلیسی

برای فهم بهتر متون آزمون بایستی دامنه لغات خوبی داشته باشید. در انتهای کتاب درک مطلب Fast Reading MA-PHD، گزیده ای از لغات کتاب های بسیار معروفی چون 504 واژه، کتاب لغات ضروری تافل و کتاب ۱۱۰۰ واژه بارونز که در آزمون های متخلف زبان مورد توجه قرار گرفته‌اند، همراه با مترادف برای شما عزیزان آماده شده است.

پیشنهاد ویژه: اگر بدنبال یک منبع بسیار قدرتمند برای یادگیری واژگان زبان انگلیسی کنکورهای ارشد و دکتری هستید کلیک کنید.

در این قسمت تلفظ IPA «الفبای فونتیک بین المللی» لغات و ترجمه فارسی روان آنها ارائه شده است.

در قسمت مترادف ها هم کلمات از ساده به دشوار مرتب شده‌اند. ابتدا سعی کنید لغاتی که زیر آنها خط نکشیده شده است را یاد بگیرید و سپس لغات زیر خط دار را حفظ کنید.

فهرست کتاب Fast Reading MA-PHD استاد مهرداد زنگیه وندی

 • بخش اول: نکات کلی درباره درک مطلب
 • بخش دوم: سوالات مربوط به مفاهیم و ایده های متن
 • بخش سوم: سوالات مربوط به جزییات صریح متن
 • بخش چهارم: سوالات مربوط به مرجع ضمیر
 • بخش پنجم: سوالاتی که پاسخ آنها بطور مستقیم در متن ارائه نشده است
 • بخش ششم: سوالات واژگان
 • بخش هفتم: سوالات کلی از متن
 • پاسخ تست های هر بخش
 • آزمون های جامع
 • پاسخ تشریحی آزمون های جامع
 • نمونه سوالات کنکورهای ارشد و دکتری
 • پاسخ آزمون های ۹۳ تا ۹۷
 • واژگان مهم آزمون های زبان
 • منابع

 

اما نکاتی کلی درباره کسب نتیجه از سوالات درک مطلب کنکور ارشد و دکتری

١. زیاد وقت خود را صرف خواندن متن نکنید:

شما زمان کافی برای خواندن با دقت همۀ متون را ندارید. از سوی دیگر، بدون خواندن عمیق و بادقت متن نیز می‌توانید پاسخ صحیح سؤالات را پیدا کنید.

٢. اگر متن در ارتباط با موضوعی است که با آن آشنایی ندارید، نگران نباشید:

تمام اطلاعاتی که برای پاسخ به سؤالات نیاز دارید، در داخل متن وجود دارد و شما به هیچ دانش اولیه‌ ای برای پاسخ به سؤالات نیاز ندارید.

٣. به خواندن مطالب و متونی بپردازید که موضوعات آنها بطور مکرر در آزمون‌ ها مطرح می‌ شود:

در آزمون‌ های کنکور رشته‌ های مختلف نیز موضوع اکثر متن‌ ها در ارتباط با رشتۀ تخصصی داوطلبان است. به داوطلبان توصیه می‌ شود کتاب‌ های زبان تخصصی و لغات آن را به‌ دقت مطالعه نمایند.

۴. دایرۀ لغات آکادمیک و رسمی خود را گسترش دهید:

لغات مورد استفاده در متن‌ های آزمون‌ ها از نوع لغات رسمی هستند. برای بسط دامنۀ لغات به شما توصیه می‌ کنیم کتاب‌ هایی چون ۵۰۴ واژه، ۴۰۰ لغت ضروری تافل، Essential Words for the TOEFL و 1100 واژه را مطالعه نمایید.

همچنین، توصیه می‌ کنیم پیشوندها (prefix) و پسوندهای (suffix) رایج را فرا گیرید و لغات را با مترادف‌ ها و متضاد های رایج آنها به خاطر بسپارید. یک روش مناسب که می‌ تواند در یادگیری مؤثرتر لغات به شما کمک کند، استفاده از دیاگرام یا نقشۀ واژگان (word map) است. در این روش هر لغت به‌ همراه مترادف‌ ها، متضادها و کلمات مرتبط با آن یادداشت می‌ شود.

دیاگرام زیر صفت‌ های هم‌ معنی و متضاد strange «عجیب» را نشان می‌دهد:

۵. زمان خود را صرف سؤالاتی که به پاسخ آنها اطمینان ندارید، نکنید

در آزمون (بجز کنکورهای ورود به دانشگاه‌ ها که دارای نمرۀ منفی هستند) از روش رد گزینه و حدس زدن استفاده کنید.

خرید پستی کتاب درک مطلب ارشد و دکتری Fast Reading

4.4/5 - (7 امتیاز)
دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --