جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » زبان عمومی کنکور دکتری وزارت بهداشت » چگونه در زبان عمومی ارشد وزارت بهداشت درصد بالایی کسب کنیم؟
چگونه در زبان عمومی ارشد وزارت بهداشت درصد بالایی کسب کنیم؟

چگونه در زبان عمومی ارشد وزارت بهداشت درصد بالایی کسب کنیم؟

یکی از بخش‌های بسیار مهم کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، درس زبان عمومی است که تاثیر زیادی در قبولی داوطلبان رشته‌های مختلف دارد. برای کسب درصد بالا در درس زبان عمومی ارشد وزارت بهداشت کار چندان سختی پیش رو ندارید و اگر منابع کامل و مناسبی برای تقویت دایره واژگان انگلیسی و همچنین یادگیری نکات درک مطلب را مطالعه کنید، می‌توانید به این هدف دست پیدا کنید. در این نوشته درمورد انتخاب منابع مناسب و همچنین راهکارهای کسب درصد بالا در درس زبان عمومی ارشد وزارت بهداشت نکاتی را بیان خواهیم کرد که دانستن آنها می‌تواند در این مسیر خیلی به شما کمک کند.

ساختار سوالات زبان عمومی ارشد وزارت بهداشت

همانطورکه شاید از قبل بدانید، سوالات درس زبان انگلیسی کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت شامل 40 تست است که به دو بخش سوالات واژگان و درک متن تقسیم شده است. در هر بخش 20 تست چهار گزینه‌ای مطرح می‌شود که بایستی به آنها پاسخ دهید. سطح سوالات این آزمون متوسط به بالای انگلیسی می‌باشد و برای کسب آمادگی باید حداقل در سطح Intermediate باشید. البته بدلیل نداشتن سوالات گرامر، فقط کافیست دایره واژگان خود را تقویت کنید و مهارت‌های پاسخگویی به سوالات درک مطلب را یاد بگیرید.

بررسی سوالات درک مطلب کنکور ارشد وزارت بهداشت

در بخش درک متن 4 متن انگلیسی با موضوعات پیرامون مطالب پزشکی و زیست شناسی مطرح می‌شود. البته نکته جالب توجه این است موضوع متون معمولا با رشته مورد امتحان مرتبط است. بنابراین آشنایی با مطالب و نوشته‌های پیرامون رشته تحصیلی‌تان می‌تواند در پاسخگویی به سوالات کمک کند. اما سطح متن و لغاتی که در متن استفاده می‌شود و همچنین سوالاتی که مطرح می‌شود اصلا تخصصی نیستند و لازم نیست لغات تخصصی رشته‌تان را بلد باشید زیرا سوالات در سطح زبان عمومی هستند.

بعد از هر متن 5 تست مطرح می‌شود که پیرامون درک شما از متن هستند. معمولا یک تست درمورد موضوع متن یا هدف نویسنده از متن است که بایستی ایده کلی متن را تشخیص دهید. سوال در مورد مرجع ضمیر نیز یکی از انواع سوالات درک متن زبان عمومی کنکور ارشد وزارت بهداشت است که باید آن را در متن تشخیص دهید.

یکی از نکات مثبت سوالات بخش درک مطلب در چند سال اخیر این است که حجم متون به اندازه و مناسب هستند و معمولا از یک یا دو پاراگراف تشکیل شده‌اند.

بررسی سوالات بخش واژگان کنکور ارشد وزارت بهداشت

همانطورکه در ابتدا بیان کردیم 20 تست از 40 سوال درس زبان عمومی مربوط به سنجش دانش واژگان انگلیسی است. سطح سوالات و لغات مورد استفاده در حد آزمون‌های تافل است ولی با این ویژگی که بیشتر لغات در حیطه پزشکی و مرتبط با زیست شناسی هستند. بنابراین نکته مهمی که برای یادگیری لغات ارشد وزارت بهداشت باید مدنظر داشته باشید این است که همیشه معنای پزشکی کلمات را در صورت وجود، یاد بگیرید.

بطور مثال کلمات زیر بطور معمول در کنکورهای ارشد وزارت بهداشت استفاده می شوند:

لغت ترجمه فارسی لغت ترجمه فارسی
sustain تقویت کردن، حمایت کردن از cessation ایست، توقف، پایان
suppress سرکوب کردن endure (درد، خستگی و غیره) تاب آوردن، رنج بردن، (درد) کشیدن
soothe آرام کردن، ساکت کردن eliminate برطرف کردن، حذف کردن
release آزاد کردن، رها کردن improve  بهبود یافتن

البته که به همین چند لغت ختم نمی‌شود و برای آمادگی بخش واژگان باید منابع مناسب و سطح متوسط به بالای زبان انگلیسی را مطالعه کنید.

پیشنهاد مطلب: دانلود سوالات زبان ارشد وزارت بهداشت + پاسخ

 

برترین منابع زبان عمومی ارشد وزارت بهداشت

برای کسب درصد بالای 50 در درس زبان عمومی ارشد وزارت بهداشت لازم است به سطح متوسط زبان انگلیسی برسید. برای آمادگی بخش واژگان کتاب‌هایی چون 504 واژه ضروری، لغات ضروری تافل و 1100 واژه بارونز می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. هرچند شاید برخی از کلمات این منابع کاربردی در آزمون نداشته باشند اما لازم است تقریبا تسلط کاملی بر آنها داشته باشید. البته مطالعه چندین منبع برای یادگیری کلمات شاید کار منطقی نباشد و نیازمند زمان مناسبی برای یادگیری همه آنها است.

پیشنهاد ما برای یادگیری و تقویت دامنه واژگان، کتاب Fast Vocab MA-Ph.D تالیف استاد مهرداد زنگیه‌وندی است که تنها منبع فارسی کامل برای شرکت در آزمون های زبان انگلیسی در ایران است و در سال گذشته چندین نوبت به چاپ رسیده است.

معرفی کتاب مناسب برای یادگیری لغات زبان ارشد وزارت بهداشت

عکس کتاب واژگان جامع آزمون های زبان - فست زبان

کتاب Fast Vocab یا واژگان جامع آزمون‌های زبان تالیف استاد مهرداد زنگیه‌وندی شامل حدود 2300 لغت کاربردی و مهم در آزمون‌های زبان از جمله کنکورهای دانشگاهی از کارشناسی تا دکتری است که از منابع مختلف مرجع انگلیسی استخراج و گردآوری شده‌اند.

در این کتاب برای هر کلمه علاوه بر ترجمه مهم و کاربردی آن در آزمون‌ها، یک جمله مثال، مترادف‌ها، متضادها و کلمات هم خانواده نیز آورده شده است. با مطالعه کامل این کتاب که نیازی به مطالعه هیچ منبع دیگری برای یادگیری لغات انگلیسی ندارید. از ویژگی‌های مهم دیگر کتاب فست وکب، دسته‌بندی لغات در درس‌های مختلف است که باعث می‌شود کلمات و لغات مشابه از نظر معنا و نوشتاری را یکجا یاد بگیرید.

همچنین با داشتن مثال، با نحوه استفاده از لغات در قالب جمله آشنا خواهید شد و این می‌تواند کلمات بهتر در ذهن‌تان تثبیت شود.

شاید شما هم جزو افرادی باشید که کلمات را به مرور زمان فراموش می‌کنید. در کتاب فست وکب برای یادگیری و حفظ کلمات از روش علمی یادگیری لایتنر استفاده شده است به این صورت که در ابتدای هر درس جدولی فراهم شده که شامل 6 خانه است. با هر بار مرور کلمه می‌توانید یک تیک در داخل این جدول بزنید و در پایان 6 مرحله لغت در حافظه بلند مدت تثبیت می‌شود و اینگونه هیچ وقت معنای کلمات را فراموش نخواهید کرد.

در فایل pdf زیر می‌توانید بخش هایی از کتاب را بصورت رایگان دانلود و مشاهده کنید.

دانلود فایل pdf نمونه کتاب فست وکب استاد مهرداد زنگیه‌وندی

معرفی کتاب مناسب برای یادگیری مهارت‌های درک متن انگلیسی

شاید فکر کنید برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب باید دامنه واژگان خوبی داشته باشید. اما باید بدانید داشتن دامنه واژگان مناسب فقط بخشی از ماجراست. سوالات درک متن انگلیسی دارای یکسری قواعد است که اگر آنها را بلد باشید براحتی می‌توانید به پاسخ صحیح برسید حتی اگر لغات متن را خوب متوجه نشوید. مهارت‌هایی مانند پیدا کردن مرجع ضمیر، Scanning، پیدا کردن ایده اصلی متن، Skimming و غیره از جمله مهارت‌هایی هستند که با دانستن آنها می‌توانید نتیجه مناسبی از این بخش کسب کنید.

در بین منابع خارجی کتاب تافل لانگمن و TOEFL Reading Flash منابع مناسبی برای یادگیری مهارت‌های درک مطلب هستند. اما خوب این منابع به زبان انگلیسی هستند و برای یادگیری مطالب باید سطح انگلیسی خوبی داشته باشید.

کتاب Fast Reading برای یادگیری مهارت‌های درک متن انگلیسی

fast reading ارشد و دکتری
کتاب فست ریدینگ ارشد و دکتری

کتاب فست ریدینگ تنها منبع آموزش مهارت‌های پاسخگویی به سوالات درک متن انگلیسی است در کشور است که به زبان فارسی تالیف و به چاپ رسیده است. در این کتاب که تالیف استاد مهرداد زنگیه‌وندی می‌باشد مهارت‌های لازم به زبان فارسی و بصورت ساده توضیح داده شده‌اند. برای مطالعه کتاب اصلا به زمان زیادی نیاز ندارید و حتی در دو هفته منتهی به آزمون می‌توانید کتاب را مطالعه و نکات لازم را یاد بگیرید.

یکی از مزیت‌های کتاب فست ریدینگ داشتن نمونه متن‌های ریدینگ از آزمون‌های مختلف با ترجمه فارسی و پاسخ تشریحی است که آن را به یک مرجع اصلی برای یادگیری درک متن انگلیسی تبدیل می‌کند. برای دانلود بخش‌هایی از کتاب فست ریدینگ روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود فایل pdf نمونه کتاب فست ریدینگ استاد مهرداد زنگیه‌وندی

سخن پایانی

برای قبولی در کنکور ارشد وزارت بهداشت نمی‌توانید درس زبان عمومی را نادیده بگیرید و بایستی حداقل درصد ممکن را در آن کسب کنید. با مطالعه منابع مناسبی برای یادگیری لغات انگلیسی و همچنین مهارت‌های درک مطلب می‌توانید به درصدهای بالای 50 در کنکور فکر کنید و این یعنی قبولی در دانشگاه مورد علاقه‌تان. در این نوشته دو منبع بسیار کامل و پرفروش در بازار کشور را معرفی کردیم که با مطالعه آنها می‌توانید براحتی به درصدها بالا در کنکور دست پیدا کنید.

کسب درصد بالا در کنکور ارشد وزارت بهداشت اصلا دور از دسترس نیست فقط کافیست منابع مناسبی را مطالعه کنید و از زمان خود بهترین استفاده را ببرید. برای آشنایی و تهیه با این منابع می‌توانید به نزدیکترین کتابفروشی‌های زبان محل زندگی خود مراجعه کنید و یا از طریق فروشگاه اینترنتی فست زبان به نشانی bookshop.fastzaban.com اقدام نمایید.

3/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --