جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » مقالات آموزشی » بهترین کتاب برای افزایش دامنه لغات انگلیسی
 • fastzaban
 • ۲۸ بهمن, ۱۴۰۰
 • ۱۲:۱۴
بهترین کتاب برای افزایش دامنه لغات انگلیسی

بهترین کتاب برای افزایش دامنه لغات انگلیسی

فست زبان: برای اینکه بتوانید مهارت های مختلف خود در زمینه زبان انگلیسی را ارتقا دهید بایستی پایه لغات مناسبی داشته باشید. فرقی نمی کند بخواهید در یک آزمون شرکت کنید و یا به یک کشور خارجی سفر کنید، هرچه لغات انگلیسی بیشتری بلد باشید قطعا کار شما راحت‌تر است. در این نوشته به شما کمک می کنیم بهترین کتاب برای افزایش دامنه لغات انگلیسی را انتخاب کنید و دایره واژگان خود را گسترده‌تر کنید. همچنین در مورد روش اصولی حفظ لغت نیز نکاتی را ذکر خواهیم کرد که دانستن آنها می تواند خیلی به شما کمک کند.

قبلا در مقاله معرفی 7 کتاب فوق‌العاده برای یادگیری واژگان زبان انگلیسی منابع مناسب و معروف را بررسی و معرفی کردیم. اما چه کتابی، بهترین کتاب برای یادگیری لغات انگلیسی است؟

هدف شما از یادگیری لغت چیست؟

هدف شما از یادگیری لغت چیست؟ - فست زبان

اول باید در مورد اینکه چرا می خواهید دایره لغات خود را ارتقا دهید، فکر کنید. آیا هدف شما شرکت در یک آزمون خاص مانند آیلتس یا تافل است؟ یا فقط می خواهید لغات عمومی انگلیسی را یاد بگیرید؟ پاسخ به این سوال بسیار می تواند به شما در انتخاب بهترین کتاب برای افزایش دامنه لغات انگلیسی کمک کند. مطمینا کتابی که برای تقویت لغت آیلتس مناسب است شاید برای یادگیری کلمات عمومی انگلیسی سخت باشد.

با انتخاب منبع مناسب به تنهایی بخش زیادی از راه را رفته‌اید و بعد از آن می توانید فقط روی یادگیری تمرکز کنید.

یک کتاب آموزش لغات انگلیسی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

برای یافتن بهترین منبع آموزش کلمه باید نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

 1. موضوع لغات کتاب
 2. حجم و تعداد لغات
 3. نوع ترجمه لغات
 4. داشتن مثال برای هر کلمه
 5. داشتن مترادف و متضاد
 6. تلفظ صحیح هر لغت
 7. دسته بندی لغات

اگر کتابی که می خواهید تهیه کنید ویژگی های بالا را داشت می توانید روی آن حساب ویژه‌ای باز کنید. منابع زیادی در بازار برای آموزش لغات انگلیسی وجود دارد که از معروف ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کتاب 504 واژه ضروری
 • کتاب لغات ضروری تافل
 • کتاب 1100 واژه بارونز
 • مجموعه 4000 کلمه انگلیسی
 • McGraw-Hill Education Essential ESL Dictionary
 • English vocabulary in use
 • Oxford Picture Dictionary
 • کتاب Fast Vocab MA-Ph.D
 • و ده‌ها منبع دیگر

بسته به هدف شما از یادگیری انگلیسی، هر کدام از این منابع می توانند بخشی از لغات را پوشش دهند. در ادامه با 2 مورد از این منابع بیشتر آشنا خواهیم شد.

مجموعه 4000 کلمه ضروری انگلیسی

خیلی از زبان آموزان اولین منبعی که برای یادگیری لغت انتخاب می کنند، مجموعه 4000 لغت ضروری انگلیسی است. همانطور که از نام آن پیداست این مجموعه شامل 4000 کلمه انگلیسی است که در دسته بندی های موضوعی در کنار هم آورده شده‌اند. مشکل بزرگی که این مجموعه دارد حجم زیاد لغات غیرکاربردی آن است. مثلا لغتی مانند “stab” به معنی «فرو کردن چیزی نوک تیز درون چیزی» شاید هیچ وقت موقعیتی پیش نیاید که بخواهید از آن استفاده کنید. صدها لغت دیگر از این قبیل کلمات در این مجموعه وجود دارد که اصلا دانستن آنها اهمیتی ندارد.

قبلا در یک مطلب جداگانه این مجموعه را بررسی و فایل های pdf آن را منتشر کرده‌ایم که می توانید از این لینک به آن دسترسی داشته باشید.

متاسفانه خیلی از داوطلبان آزمون های زبان در ایران برای یادگیری لغت سراغ این مجموعه می روند و ماه ها زمان را صرف یادگیری کلمات آن می کنند درصورتیکه شاید درصد خیلی کمی از کلمات آن در آزمون های زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می گیرد.

کتاب Fast Vocab MA-Ph.D

اگر قصد شرکت در یک آزمون خاص مانند کنکورهای ارشد و دکتری یا آیلتس و تافل دارید این منبع جامع ترین کتاب تقویت لغت انگلیسی برای شماست! کتاب Fast Vocab MA-Ph.D یا واژگان جامع آزمون های زبان یکی از منابع مهم فارسی برای تقویت دایره کلمات انگلیسی است که در سال 1400 منتشر شده است. این منبع شامل بیش از 2200 کلمه ضروری انگلیسی برای شرکت در آزمون های زبان است که در دسته بندی های موضوعی و معنایی در 87 درس کار شده است.

در ابتدای هر درس یک جدول لایتنر آورده شده است که جلوی هر کلمه 6 خانه جدول دارد. با استفاده از این جدول می توانید کلماتی که یاد می گیرید را به حافظه بلندمدت خود بسپارید تا هیچ وقت آنها را فراموش نکنید.

در ادامه هر کلمه بصورت جداگانه بررسی می شود. تلفظ صحیح کلمه جلوی آن آورده شده است، سپس مهمترین و پرکاربردترین مترادف‌ها و متضادهای هر لغت ارایه شده است. در ترجمه فارسی نزدیکترین معنی و مفهوم انتخاب شده است. برای هر کلمه یک مثال کاربردی با ترجمه فارسی آورده شده است. سعی کنید هر کلمه را در قالب مثال یاد بگیرید تا در حافظه بلندمدت‌تان ثبت سود. در تصاویر بالا از بخش های کتاب Fast Vocab MA-Ph.D نمونه‌هایی آوردیم.

بهترین کتاب برای یادگیری لغات انگلیسی

شاید به قطعیت نتوان عنوان بهترین کتاب برای افزایش دایره لغات انگلیسی را به یک منبع خاص داد. چون با گستردگی موضوعی که کلمات انگلیسی دارد قطعا هیچ منبعی نمی تواند تمام زمینه ها را پوشش دهید مگر اینکه یک دیکشنری را انتخاب کنید! بنابراین بایستی با توجه به هدفی که برای تقویت دایره کلمات انگلیسی دارید بهترین کتاب را انتخاب کنید.

اما پیشنهاد کلی ما این است اگر برای آزمون خاصی آماده می شوید بجای مطالعه چندین منبع، کتاب Fast Vocab MA-Ph.D که در بالا بررسی کردیم را انتخاب کنید. زیرا هیچ کلمه اضافه‌ای که در آزمون ها کاربرد ندارد را یاد نمی گیرید و زمان شما کاملا بهینه خواهد بود.

اگر دوست دارید کلمات عمومی انگلیسی را یاد بگیرید کتاب هایی چون Oxford Picture Dictionary و مجموعه 4000 کلمه ضروری انگلیسی می توانند منابع خوبی باشند. البته برای یادگیری کلمات عمومی انگلیسی ده ها منبع دیگر وجود دارد که هر کدام می توانند بخش خاصی را پوشش دهند اما این دو مورد جزو بهترین کتاب های یادگیری لغات عمومی انگلیسی هستند.

بهترین روش برای یادگیری لغات انگلیسی

بعد از انتخاب منبع مناسب، انتخاب روش مناسب برای حفظ کلمات انگلیسی با ترجمه فارسی نیز یک گام مهم است. روش های مختلفی برای حفظ کلمات انگلیسی وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

هیچ وقت از کدینگ برای حفظ کلمات استفاده نکنید! این روش کاملا غیراصولی و منسوخ است و هیچ پایه و اساس علمی ندارد.

روش یادگیری لایتنر برای حفظ لغت

روش لایتنر یک روش کاملا علمی و اصولی برای یاد گرفتن مطالب مختلف از جمله کلمات انگلیسی است. در ویدیوی بالا نحوه استفاده از روش لایتنر برای حفظ لغات زبان انگلیسی به شما آموزش داده می شود. منبع ویدیو

 حفظ لغت در قالب مثال

سعی کنید در کنار حفظ هر کلمه مثال مرتبط با آن را نیز مطالعه کنید. استفاده از چند مقال برای حفظ هر لغت می تواند آن را در  ذهن شما تثبیت کند و همچنین با کاربردهای آن آشنا شوید.

گوش دادن تلفظ

حتما در زمان حفظ لغات تلفظ آنها را نیز گوش دهید. گاهی اوقات ممکن است ما یک کلمه را بلد باشیم اما چون با تلفظ آن آشنایی نداریم نمی توانیم معنای آن را بخاطر بیاوریم.

هم نشینی کلمات را یاد بگیرید

لغات در زبان انگلیسی گاهی اوقات با کلمات و یا حروف اضافه‌ای می آیند که باعث می شود معنای آنها تغییر کند. در کتاب Fast Vocab MA-Ph.D که معرفی کردیم این مورد نیز آموزش داده شده است.

نقش دستوری کلمات را یاد بگیرید

حتما به نقش گرامری لغات مانند فعل، اسم، صفت و قید بودن کلمات توجه کنید زیرا معنای هرکدام متفاوت است.

سخن پایانی

با وجود منابع زیاد، انتخاب منبع مناسب برای حفظ لغت انگلیسی کار دشواری است. در این نوشته سعی کردیم در انتخاب بهترین کتاب برای افزایش دایره کلمات انگلیسی به شما کمک کنیم و 2 مورد از آنها را نیز بررسی کردیم. اگر تجربه مطالعه هر کدام از این منابع را دارید خوشحال می شویم در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --