جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » آزمون TOEFL » با تافل اینترنتی بیشتر آشنا شویم
 • fastzaban
 • ۱۵ اسفند, ۱۳۹۸
 • ۱۶:۰۰
با تافل اینترنتی بیشتر آشنا شويم

با تافل اینترنتی بیشتر آشنا شویم

فست زبان: آزمون تافل اینترنتی که با نام TOEFL iBT شناخته می‌شود، هر ماه در ۸ شهر ایران برگزار می‌شود. مراکز مورد‌ تأیید سازمان سنجش آموزش کشور، امکان شرکت در این آزمون ۳ ساعت و اندی را در اختیار ثبت‌نام‌شدگان ایرانی در سایت ETS قرار می‌دهند.

هزینهٔ ثبت‌نام تافل اینترنتی در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۲۲۵ دلار است و شما هر ۱۲ روز یک‌بار می‌توانید در آزمون شرکت کنید. تافل مانند آیلتس و آزمون PTE، شرط لازم برای پذیرش در رشته‌های انگلیسی‌زبان دانشگا‌های خارجی است و برای پذیرش در مقاطع ارشد و دکتری، نمرهٔ تافل شما باید بین ۷۵ تا ۱۰۰ از ۱۲۰ باشد. تافل تضمینی، معنی ندارد و تافل، به‌ هیچ‌وجه سخت‌تر از آیلتس نیست و بعضا کسب نمره در آن، آسان‌تر است.

تافل اینترنتی (iBT) چه تفاوتی با تافل کتبی و کامپیوتری دارد؟

آزمون تافل اینترنتی (iBT) بخش جدیدی با عنوان «بخش گفتاری» (یا Speaking) دارد و در مقابل، بخش ساختار که در آزمون‌های کتبی و کامپیوتری وجود داشت، حذف شده است. گرامر بطور غیرمستقیم در بخش‌های دیگر این آزمون مورد سنجش قرار می گیرد. سخنرانی‌ها و گفتگوها در بخش شنیداری (Listening) طولانی‌تر شده‌اند و خلاصه‌نویسی و نکته‌برداری نیز دیگر مجاز است.

در بخش درک مطلب نوع سؤالات متنوع‌تر شده و به‌عنوان مثال از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شود اطلاعات را طبقه‌بندی کنند و یا جدولی را پر کنند. تایپ کردن هم در بخش نوشتاری دیگر الزامی است. سیستم امتیازدهی در این آزمون سیستم امتیازدهی در آزمون تافل اینترنتی (iBT) در زیر نشان داده شده است:

0-30 Listening
0-30 Reading
0-30 Speaking
0-30 Writing
0-120 :Total score

بخش‌های مختلف تافل (اینترنتی)

بخش درک مطلب (Reading)

بخش درک مطلب در تافل iBT خیلی با نسخه کامپیوتری آن (CBT) تفاوت ندارد. این بخش از سه متن آکادمیک تشکیل شده است که به دنبال هر کدام چندین پرسش مطرح می‌شود. هر کدام از این متن‌ها حدوداً از ۶۵۰ تا ۷۵۰ کلمه تشکیل شده‌اند. نوع سؤالات نیز ترکیبی از نوع سؤالات موجود در تافل کامپیوتری (CBT) و انواع جدیدتری از سؤالات است که در آن شرکت‌کنندگان باید جدولی را پر کنند یا یک نتیجه‌گیری روایی را تکمیل نمایند.

دو ویژگی اضافه‌شده به بخش درک مطلب (Reading)، یکی فهرست لغات و دیگری یک گزینه تجدید نظر (review option) است. «فهرست لغات» به شما این امکان را می‌دهد که معنی کلمات کلیدی موجود در متن را بیابید و با «گزینه تجدید نظر» (یاreview option) می‌توانید برگردید و در پاسخ‌هایتان تجدید نظر کنید.

 بخش شنیداری (Listening)

بخش شنیداری آزمون تافل توانایی شما را در درک مکالمات انگلیسی، آنگونه که در آمریکای شمالی صحبت می‌شود، ارزیابی می‌کند. بخش شنیداری آزمون تافل اینترنتی (iBT) هم خیلی با نسخه کامپیوتری آن (CBT) متفاوت نیست. این بخش از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی همراه با پرسش‌های متعدد تشکیل یافته است.

بخش نوشتاری (Writing)

این بخش از آزمون، توانایی شما را در به کار گیری «نوشتن» جهت برقراری ارتباط در یک محیط دانشگاهی مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش خود به دو قسمت تقسیم می‌شود: یک قسمت تلفیقی (integrated) و یک قسمت مستقل (independent) که تایپ کردن هم برای هر دو قسمت ضروری است.

در قسمت تلفیقی شما باید در ابتدا متن کوتاهی را بخوانید (۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه) و سپس به یک نطق مرتبط با متن گوش دهید. بعد از آن شما باید با استفاده از اطلاعاتی که از متن و سخنرانی بدست آورده‌اید به یک پرسش پاسخ دهید. به شما ۲۰ دقیقه فرصت داده می‌شود که پاسخ خود را که باید بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه باشد، بنویسید.

اما قسمت مستقل (independent) بخش نوشتاری، مشابه بخش نوشتاری آزمون کامپیوتری تافل می‌باشد: به شما ۲۰ دقیقه فرصت داده می شد که انشاء کوتاهی در حدود ۳۰۰ کلمه درباره یک موضوع خاص بنویسید.

بخش گفتاری (Speaking)

این بخش جدید از آزمون تافل دارای شش تکلیف (task) می باشد که دو تکلیف آن به‌صورت مستقل (independent) و چهارتای آن به‌صورت تلفیقی می باشد. بطور دقیق‌تر، بخش گفتاری آزمون تافل دارای قسمت‌های زیر است: – ۲ تکلیف مستقل (independent) دربارۀ موضوعات معمولی و آزاد.

۱. شرکت‌کنندگان باید با استفاده از دانش و تجارب شخصی خود در مورد یک موضوع خاص موضع گیری کرده و آن را توضیح دهند.

۲. تکلیف تلفیقی (integrated) بر اساس خواندن و شنیدن این تکالیف شامل یک متن کوتاه و یک صحبت کوتاه است. شرکت‌کنندگان باید اطلاعاتی را که از این دو طریق بدست می آورند، با هم تلفیق کرده و در پاسخ خود به کار گیرند.

توجه: مدت پاسخ‌گویی به هر کدام از تکالیف از ۴۵ تا ۶۰ ثانیه متغیر است.

اعتبار آزمون تافل چقدر است؟

چنانکه می‌دانید، مدارک زبانی مانند آیلتس و تافل، ۲۴ ماه اعتبار دارد؛ یعنی مانند مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد، مادام‌العمر نیست و مانند گذرنامه، تاریخ انقضا (Expiry Date) دارد. چون توانایی شما در زبان خارجی، برخلاف زبان مادری (Native) همیشه در یک سطح نیست و تغییرات سینوسی دارد. بنابراین، اگر ظرف ۲۴ ماه پس از دریافت مدرک تافل، نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی (Admission) در دانشگاه‌های خارج از کشور اقدام نکنید، ناگزیر خواهید شد دوباره در آزمون شرکت کرده و کارنامهٔ جدید کسب کنید.

نکاتی برای شرکت بهتر در آزمون تافل

توصیه‌های کلی

 • در روز برگزاری آزمون تافل، خودنسردی خود را حفظ کرده و با بالاترین سطح اعتماد به نفس شرکت کنید.
 • تصور نکنید که اگر نمرهٔ عالی یا خوب یا متوسط نگیرید، دنیا تمام شده است! راه رسیدن به دانشگاه و بورسیه تحصیلی، فقط از تافل نمی‌گذرد!
 • انرژی مثبت داشته باشید و به خود تلقین کنید که این روز هم، مانند روزهای دیگری است که در آزمون‌های شبیه‌سازی شرکت کرده و نمرهٔ موردنظر را کسب کرده‌اید.
 • هیچ نیازی به مکالمه با دیگر شرکت‌کنندگان نیست. شما به تجربهٔ آنها در روز آزمون، هیچ نیازی ندارید.
 • در مرکز آزمون، ۲ فرم تأیید هویت به شما داده خواهد شد که تأییدیهٔ ثبت‌نام تافل است. یکی از آنها یک موافقت‌نامهٔ امنیتی (Agreement Confidentially) است که از شما می‌خواهد دربارهٔ جزئیات این آزمون با کسی صحبت نکنید. هر دو فرم را باید مطالعه و امضا کنید.
 • گذرنامهٔ شما باید با اطلاعات هویتی شما در زمان ثبت‌نام در سایت ETS منطبق باشد.
 • فکر اینکه کسی را به‌جای خود به جلسه اعزام کنید؛ فراموش کنید. ریسک نکنید! و با این کار، برای خود و فرد اعزامی، مشکلات حقوقی و کیفری ایجاد نکنید.
 • همراه‌داشتن کلیهٔ وسایل اعم از تلفن همراه، لپ‌تاپ، کتاب و دفترچه به جایگاه آزمون ممنوع است.
 • گاهی دیده شده است که همراه‌داشتن کلاه و جواهرات و اکسسوری و این چیزها در آزمون مجاز نیست.
 • مسئولی در محل برگزاری آزمون، از شما عکس‌برداری کرده و عکس شما در نمایشگر رایانه‌ای که در جایگاه آزمون شما قرار گرفته، به نمایش درخواهدآمد. این عکس در کارنامهٔ شما نیز پدیدار می‌شود.
 • مرکز برگزاری آزمون تافل اینترنتی، هر مقدار که نیاز داشته باشید، به شما کاغذ و مداد و پاک‌کن خواهد داد.
 • هدفون و میکروفون خود را امتحان کرده تا از کیفیت آن مطمئن شوید.
 • بررسی کنید که صفحه‌کلید مشکلی نداشته باشد؛ چرا که در زمان برگزاری آزمون باید در بخش نوشتاری به‌خوبی از آن استفاده کنید.
 • اگر پیش از شروع آزمون، تصویر شما روی نمایشگر به نمایش درنیامد، این موضوع را به مسئول جلسه اطلاع دهید.
 • این آزمون، کمتر از ۴ ساعت به طول می‌انجامد. خود را برای یک آزمون ۴ساعته آماده کنید. بنابراین، رژیم غذایی شبِ آزمون باید به‌گونه‌ای باشد که انرژی کافی برای این آزمونِ ۴مرحله‌ای را داشته باشید.

توصیه‌هایی برای مهارت خواندن (Reading)

 • بخش مهارت خواندنِ (Reading) تافل اینترنتی، نخستین بخش آزمون است. این بخش، ۳۶ تا ۵۶ سوال دارد و شما باید ظرف ۶۰ تا ۸۰ دقیقه به آن پاسخ دهید. چندان روی مفاهیم علمیِ متونی که در این قسمت می‌بینید، حساسیت نداشته باشید. دانش اطلاعات عمومی یا تخصصی شما مورد ارزیابی نیست. درک شما از متن، اهمیت دارد. نکته‌های اصلی شامل اعداد و ارقام، نام شهرها و اشخاص و تئوری‌ها و موضوعاتی را که مطرح می‌شود، bold و علامت‌گذاری کرده تا در هنگام پاسخ‌دادن به پرسش‌ها در دور اول، این موضوعات در ذهن شما جای بگیرد.
 • معمولا در پاسخ به پرسش‌های بخش Reading باید مراقب گزینه‌های انحرافی باشید؛ این گزینه‌ها معمولا اولین گزینه‌ها هستند؛ پس از پاسخ‌های سریع بپرهیزید. مراقب if‌ و but و جملاتی که ساختار منفی یا مثبت دارند باشید که فهم آنها، تأثیر زیادی در انتخاب گزینهٔ درست دارد.

توصیه‌هایی برای مهارت شنیداری (Listening)

 • دومین بخش آزمون تافل اینترنتی، بخش شنیداری است. این بخش بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول کشیده و شما در طول آن باید به ۳۴ تا ۵۰ پرسش پاسخ دهید. در این بخش، باید به سخنرانی‌ها، بحث‌ها و گفت‌وگوهایی به‌دقت گوش کنید و سپس به پرسش‌های مطرح‌شده پاسخ دهید. دقت شما باید هم به تلفظ واژه‌ها و هم مباحث انحرافی‌ای باشد که مطرح می‌شود؛ مباحثی که به گزینهٔ درست در پرسش‌هایِ مطرح‌شده ربطی ندارد. این ترفندها را شما باید در فرایند آمادگی آزمون تافل در بخش Listening یادبگیرید تا در چنین دام‌هایی نیفتید.
 • پس از برگزاری دو بخش خواندن و شنیداریِ آزمون تافل اینترنتی، ۱۰ دقیقه فرصت استراحت دارید؛ می‌توانید آبی بنوشید یا چیزی بخورید. در این فرصت، با دیگران بحث نکنید. به آرامش خود و مرور ترفندهایی که برای پاسخ‌گویی به پرسش‌ها در بخش بعدی نیاز دارید، بپردازید.

توصیه‌هایی برای مهارت گفتاری (Speaking)

 • در بخش گفتاری، شما ۲۰ دقیقه فرصت دارید که به ۶ قسمت پاسخ دهید. باید بسیار سریع عمل کنید و در عین‌ حال، خوب صحبت کنید؛ با جمله‌هایی با ساختار پیچیده و واژگان حرفه‌ای (برای نمونه، به‌جای beautiful از marvelous استفاده کنید و present perfect continuous در جمله‌های شما دیده شود!).
 • بخش گفتاری را دست‌ِکم نگیرید. نمرهٔ خوبی می‌توان از آن گرفت که در نمرهٔ کل شما تأثیر خوبی دارد. فراموش نکنید که برای پذیرش، کل نمرهٔ شما باید حداقل ۷۵ تا ۸۰ از ۱۲۰ باشد. پس گرفتن نمرهٔ بالای ۲۵ از ۳۰ در این بخش، امتیازی بزرگ به شمار می‌رود.
 • بخش گفتاری آزمون تافل اینترنتی، نباید شما را دلسرد کند. در این بخش، دربارهٔ موضوعات گوناگون روز و موقعیت‌های دانشگاهی و آکادمیک و مباحث علمی ساده، بحث و گفت‌وگو می‌شود و شما باید به پرسش‌ها پاسخ دهید. خوب صحبت کنید تا بتوانید نظر مساعد ممتحن را که صدای ضبط‌شدهٔ شما را گوش می‌دهد و هویت شما را نمی‌شناسد، برای کسب بالاترین نمره به دست آورید.

توصیه‌هایی برای مهارت نوشتاری (Writing)

 • در بخش نوشتاری، شما ۵۰ دقیقه وقت دارید تا دربارهٔ یک موضوع، انشایی بیش از ۳۰۰ کلمه بنویسید و یک کلیپ شنیداری را گوش کنید و تحلیل و دیدگاه خود را دربارهٔ آن مطرح کنید. پس برخلاف آزمون آیلتس که هر دو بخش writing به‌صورت انشا‌نویسی و تحلیل نمودار است، شما در بخش نوشتاری تافل باید از مهارت شنیداری خوبی هم بهره‌مند باشید.
 • بخش نوشتاری تافل برخلاف بخش نوشتاری آیلتس، نیاز به مهارتی بالا در تایپ متن دارد. مهارت تایپ هم به‌مروز زمان کسب می‌شود و باید روی آن کار کنید تا در مدت کم هم بتوانید فکر کنید و هم خوب تایپ کنید.
 • توجه کنید که در پایان مهلتِ ۵۰ دقیقه‌ایِ آزمون نوشتاری تافل، سیستم قطع می‌شود و دیگر امکان تایپ نخواهید داشت.
 • توصیه می‌شود که برای مدیریت بهتر زمان در بخش نوشتاریِ آزمون تافل اینترنتی و اصلاح املای کلمات و ساختار آنها، ۵ دقیقه فرصت برای ویرایش نهایی لحاظ کنید تا ایرادهای احتمالی متن را پیش از ۴۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه، رفع کنید.

توصیه‌های تکمیلی

 • اصلا نیازی نیست که با خود ساعت به همراه داشته باشید. یک تایمر دیجیتالی مانند آزمون GRE روی نمایشگر شما به نمایش درمی‌آید که به شما امکان مدیریت زمان را خواهد داد. مدیریت زمان را باید در پروژهٔ آمادگی تافل، فراگرفته باشید.
 • هر بخش پیش از شروع، از طریق هدفون شما، آموزش داده شده و نکات اصلی آن بازگو می‌شود. این هدفون را در طول برگزاری آزمون در اختیار خواهید داشت.
 • باید خود را برای یک روز آزمون شلوغ آماده کنید. برخلاف روز آزمون آیلتس که همه‌چیز در سکوت برگزار می‌شود، در آزمون تافل این‌گونه نیست. ممکن است دیگر شرکت‌کنندگان در زمانی واحد به بخش گفتاری رسیده باشند و شما صحبت‌کردن آنها را هم بشنوید.
 • اگر در طول برگزاری آزمون تافل اینترنتی نیاز به مشورت داشته یا با مسئله‌ای روبه‌رو شدید، دست خود را بلند کنید تا یکی از مسئولان که TCA نام دارد، به کانتر (جایگاه آزمون) شما آمده و مشکل شما را برطرف کند. برای نمونه، اگر کاغذ یادداشت شما تمام شده یا خودکار شما نمی‌نویسد! می‌توانید موضوع را سریعا با مسئولان برگزاری آزمون در میان بگذارید. اما فراموش نکنید که مسئولان هیچ پرسشی را دربارهٔ خود آزمون تافل پاسخ نمی‌دهند.
 • توجه کنید که اگر در مدت‌زمان برگزاری آزمون، نیاز به دست‌شویی پیدا کنید، زمان برای شما متوقف نمی‌شود.
 • در زمان استراحت یا رفتن به سرویس بهداشتی، دسترسی به موبایل ندارید.
 • مکان آزمون را تنها هنگامی می‌توانید ترک کنید که موافقت مدیر جلسهٔ برگزاری آزمون را بگیرید.

منبع

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --