جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2019/12/fastzaban-logo-98.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2019/12/fastzaban-logo-98.jpg' ]
خانه » آزمون TOEFL » با تافل اینترنتی بیشتر آشنا شویم
با تافل اینترنتی بیشتر آشنا شويم

با تافل اینترنتی بیشتر آشنا شویم

تافل (TOEFL)، که تلفظ صحیح‌تر آن تِوفل هست، مخفف عبارت Test of English as a Foreign language است یک آزمون جامع و استاندارد زبان انگلیسی است که توسط سرویس سنجش تحصیلی (ETS) دانشگاه پرینستون (Princeton) برگزار می‌شود.

تافل اینترنتی (iBT) چه تفاوتی با تافل کتبی و کامپیوتری دارد؟ آزمون تافل اینترنتی (iBT) بخش جدیدی با عنوان «بخش گفتاری» (یا Speaking) دارد و در مقابل، بخش ساختار که در آزمون‌های کتبی و کامپیوتری وجود داشت، حذف شده است. گرامر بطور غیرمستقیم در بخش‌های دیگر این آزمون مورد سنجش قرار می گیرد. سخنرانی‌ها و گفتگوها در بخش شنیداری (Listening) طولانی‌تر شده‌اند و خلاصه‌نویسی و نکته‌برداری نیز دیگر مجاز است.
در بخش درک مطلب نوع سؤالات متنوع‌تر شده و به‌عنوان مثال از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شود اطلاعات را طبقه‌بندی کنند و یا جدولی را پر کنند. تایپ کردن هم در بخش نوشتاری دیگر الزامی است. سیستم امتیازدهی در این آزمون سیستم امتیازدهی در آزمون تافل اینترنتی (iBT) در زیر نشان داده شده است:

۰-۳۰

۰-۳۰

۰-۳۰

۰-۳۰

Listening

Reading

Speaking

Writing

۰-۱۲۰ :Total score

بخش‌های مختلف تافل (اینترنتی)

بخش درک مطلب (Reading)

بخش درک مطلب در تافل iBT خیلی با نسخه کامپیوتری آن (CBT) تفاوت ندارد. این بخش از سه متن آکادمیک تشکیل شده است که به دنبال هر کدام چندین پرسش مطرح می‌شود. هر کدام از این متن‌ها حدوداً از ۶۵۰ تا ۷۵۰ کلمه تشکیل شده‌اند. نوع سؤالات نیز ترکیبی از نوع سؤالات موجود در تافل کامپیوتری (CBT) و انواع جدیدتری از سؤالات است که در آن شرکت‌کنندگان باید جدولی را پر کنند یا یک نتیجه‌گیری روایی را تکمیل نمایند. دو ویژگی اضافه‌شده به بخش درک مطلب (Reading)، یکی فهرست لغات و دیگری یک گزینه تجدید نظر (review option) است. «فهرست لغات» به شما این امکان را می‌دهد که معنی کلمات کلیدی موجود در متن را بیابید و با «گزینه تجدید نظر» (یاreview option) می‌توانید برگردید و در پاسخ‌هایتان تجدید نظر کنید.

 بخش شنیداری (Listening)

بخش شنیداری آزمون تافل توانایی شما را در درک مکالمات انگلیسی، آنگونه که در آمریکای شمالی صحبت می‌شود، ارزیابی می‌کند. بخش شنیداری آزمون تافل اینترنتی (iBT) هم خیلی با نسخه کامپیوتری آن (CBT) متفاوت نیست. این بخش از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی همراه با پرسش‌های متعدد تشکیل یافته است.

همه چیز در مورد آزمون تافل کتبی
حتما بخوانید

بخش نوشتاری (Writing)

این بخش از آزمون، توانایی شما را در به کار گیری «نوشتن» جهت برقراری ارتباط در یک محیط دانشگاهی مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش خود به دو قسمت تقسیم می‌شود: یک قسمت تلفیقی (integrated) و یک قسمت مستقل (independent) که تایپ کردن هم برای هر دو قسمت ضروری است. در قسمت تلفیقی شما باید در ابتدا متن کوتاهی را بخوانید (۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه) و سپس به یک نطق مرتبط با متن گوش دهید. بعد از آن شما باید با استفاده از اطلاعاتی که از متن و سخنرانی بدست آورده‌اید به یک پرسش پاسخ دهید. به شما ۲۰ دقیقه فرصت داده می‌شود که پاسخ خود را که باید بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه باشد، بنویسید. اما قسمت مستقل (independent) بخش نوشتاری، مشابه بخش نوشتاری آزمون کامپیوتری تافل می‌باشد: به شما ۲۰ دقیقه فرصت داده می شد که انشاء کوتاهی در حدود ۳۰۰ کلمه درباره یک موضوع خاص بنویسید.

بخش گفتاری (Speaking)

این بخش جدید از آزمون تافل دارای شش تکلیف (task) می باشد که دو تکلیف آن به‌صورت مستقل (independent) و چهارتای آن به‌صورت تلفیقی می باشد. بطور دقیق‌تر، بخش گفتاری آزمون تافل دارای قسمت‌های زیر است: – ۲ تکلیف مستقل (independent) دربارۀ موضوعات معمولی و آزاد.

۱. شرکت‌کنندگان باید با استفاده از دانش و تجارب شخصی خود در مورد یک موضوع خاص موضع گیری کرده و آن را توضیح دهند.

۲. تکلیف تلفیقی (integrated) بر اساس خواندن و شنیدن این تکالیف شامل یک متن کوتاه و یک صحبت کوتاه است. شرکت‌کنندگان باید اطلاعاتی را که از این دو طریق بدست می آورند، با هم تلفیق کرده و در پاسخ خود به کار گیرند.

توجه: مدت پاسخ‌گویی به هر کدام از تکالیف از ۴۵ تا ۶۰ ثانیه متغیر است.

برترین منابع برای کسب نتیجه در آزمون TOEFL IBT
حتما بخوانید
دیدگاه ها 0

Leave a Reply

avatar
  مشترک شدن  
اعلام کردن به
محل قرار گیری تبلیغات
محل قرار گیری تبلیغات
ثبت نام دوره فشرده گرامر و ریدینگ اسفند ۹۸ثبت نام با تخفیف 15 درصدی - محدود