جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » مقالات آموزشی » آنچه باید درمورد آزمون GRE بدانید
راهنمای کامل آزمون GRE

آنچه باید درمورد آزمون GRE بدانید

فست زبان: آزمون GRE یکی از بزرگ ترین برنامه های ارزیابی جهانی برای پذیرش در مقاطع تحصیلی تکمیلی می باشد. این آزمون توسط سرویس آموزشی ETS صورت می گیرد. به طور کلی بیشتر از نیم میلیون نفر از 160 کشور جهان هر ساله توسط چهار هزار مرکز آموزشی که توسط ETS اداره می شود، آزمون عمومی جی آر ی را پشت سر می گذارند. عموما متقاضیان این آزمون افرادی هستند که در برنامه های تکمیلی و تحصیلی مختلف در سراسر جهان، برای کارشناسی ارشد و دکتری اقدام می کنند.

بد نیست بدانید که بیشتر از 1200 مدرسه کسب و کار در جهان نمرات آزمون GRE را پذیرفته اند. حتی در بخش هایی از MBA، رسانه های معتبر آمریکا و دانشکده های تخصصی کسب و کار آن نیز در کنار بخش محدودی از مجامع حقوقی نمرات این آزمون را مورد پذیرش قرار داده اند.

در این مطلب قصد داریم به صورت مفصل در خصوص جنبه های مختلف آزمون GRE صحبت کنیم و از شرایط و قوانین آن تا هزینه های موجود را مورد بررسی قرار دهیم. داوطلبانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، با مطالعه مطلب می توانند به طور کلی جی آر ای را برای عملکردی بهتر و بهینه تر درک نمایند.

آزمون GRE چیست؟

منبع ویدیو

چرا در آزمون GRE شرکت کنیم

چرا در آزمون GRE شرکت می کنیم؟

جدا از اینکه آزمون GRE یکی از متداول ترین امتحانات برای پذیرش در دانشگاه ها برای برنامه های تحصیلات تکمیلی بشمار می رود، یک عامل کارآمد برای دانشجویایی که به دنبال کارشناسی ارشد، MBA و دکتری هستند نیز می باشد. فارغ از موارد نام برده، بسیاری از داوطلبان صرفا برای دریافت بورسیه شایستگی تحصیلی در این آزمون شرکت می کنند.

در یک نگاه کلی و با توجه به اینکه امتحان GRE توسط هزاران دانشگاه در سراسر جهان پذیرفته شده و همچنین مدارس مختلف صنفی و حقوقی نیز نمرات این آزمون را تایید می کنند. پس شرکت در چنین آزمونی و دریافت نمرات قابل قبول امکان حضور داوطلبان را در محیط های مناسب بسیاری ایجاد می کند.

امکان ثبت نام مستقیم در آزمون GRE برای کلیه داوطلبان مهیا می باشد. افراد می توانند از طریق سایت ETS اقدام به ثبت نام در این آزمون نمایند اما محدودیت های موجود برای کاربران ایرانی کمی ثبت نام مستقیم در این آزمون را چالش بر انگیز نموده است! 

شایان ذکر است محدودیت های زمانی متعددی در ثبت نام امتحان GRE وجود دارد، از همین رو اگر تمایل به شرکت در این آزمون در تاریخ مشخصی دارید، از قبل اقدام به هماهنگی و ثبت نام نمایید تا مشکلی در فرایند ثبت نام و شرکت شما در آزمون به وجود نیاید.

انواع آزمون GRE

انواع آزمون GRE

به طور کلی دو نوع آزمون عمومی و تخصصی GRE وجود دارد. هر کدام از این آزمون ها با اهداف منحصربفردی برگزار می شوند! در یک نگاه کلی آزمون عمومی GRE با مفهوم یکسان در سراسر دنیا برگزار می شود اما آزمون تخصصی متناسب با حوزه، رشته یا تخصص افراد متفاوت خواهد بود.

آزمون عمومی جی آر ای

دانشجویایی که دنبال پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های معتبر ایالات متحده و همینطور سایر کشور ها هستند، ملزم به شرکت در آزمون عمومی GRE می باشند. از طریق این آزمون داوطلبان در تحلیل، توانایی های استدلال کلامی و توانایی های کمی آزمایش می شوند. این امتحان در تاریخ های متنوع طی یک سال برگزار می شود و علاقمندان متناسب با شرایط خود می توانند در تاریخ ایده آل شان شرکت کنند. تعداد زیادی از دانشجویان این آزمون را انتخاب می کنند چرا که اکثر دانشگاه ها در سراسر جهان نمرات آن را مورد پذیرش قرار می دهند.

آزمون تخصصی جی آر ای

آزمون تخصصی GRE توانایی داوطلبان را در رشته یا موضوع خاصی ارزیابی می کند. آزمون های تخصصی GRE در رشته های مشخصی که عبارتند از: ریاضیات، ادبیات (انگلیسی)، فیزیک، روانشناسی، زیست شناسی، شیمی و بیوشیمی برگزار می شوند. عموما امتحان تخصصی GRE برای پذیرش در دوره های تخصصی مورد نیاز خواهد بود. بد نیست بدانید که این آزمون صرفا 3 بار در سال و در ماه های آوریل، ستامبر و اکتبر و به شیوه کاغذی برگزار می شوند.

معیار های تایید صلاحیت آزمون GRE

معیار های تایید صلاحیت آزمون GRE

هیچ معیار خاصی برای تایید صلاحیت شرکت در آزمون GRE وجود ندارد. هر شخصی امکان این را دارد که بدون توجه به سن و مدارک تحصیلی خودش برای این امتحان اقدام نماید و در آن شرکت کند. تنها موردی که از تمام داوطلبان در خواست می شود اینکه گذرنامه خودشان را برای اثبات هویت در مرکز برگزاری آزمون همراه داشته باشند. از همین رو داوطلبان موظف اند برای شرکت در این آزمون دارای گذرنامه تایید شده باشند.

معیارهای سنی

هیچ محدودیت سنی برای داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون جی آر ای را دارند، وجود ندارد.

معیارهای تحصیلی

ETS هیچ بیانه رسمی در مورد شرایط لازم برای حضور در امتحان جی آر ای اعلام نکرده است با این وجود انتظار می رود داوطلبان دارای مدرک تحصیلات تکمیلی در هر رشته ای از یک دانشگاه معتبر باشند.

هزینه های آزمون GRE

هزینه های آزمون GRE

هزینه درخواست آزمون GRE در سراسر جهان 205 دلار می باشد اما ممکن است در کشور های مختلف کمی کمتر یا بیشتر باشد؛ کاهش یا افزایش هزینه های این آزمون به سیاست های دولت آن کشور بر می گردد. با این حال تقریبا برای تمام داوطلبان در سراسر جهان هزینه نهایی شرکت در GRE حدودا 205 دلار خواهد شد اما اگر متقاضی قصد داشته باشد زمان آزمون را تغییر دهد یا آن را موقتا کنسل کند، ملزم به پرداخت هزینه افزوده خواهد بود.

هزینه کنسل شدن آزمون جی آر ای

داوطلبانی که تمایل دارند ثبت نام خود را در امتحان GRE لغو کنند یا آن را تنظیم مجدد نمایند، می بایست حداکثر 4 روز قبل از تاریخ برگزاری امتحان اقدام نمایند و هزینه های لازم را برای برگزاری مجدد آزمون خود پرداخت نمایند. داوطلبان در این شرایط می بایست 50 دلار پرداخت نمایند. در صورت تغییر موضوعی در آزمون نیز از داوطلبان 50 دلار دریافت می شود.

درخواست خدمات ویژه در امتحان GRE

داوطلبانی که مایل به استفاده از خدمات اضافی در امتحان GRE هستند، می بایست متناسب با آن ها هزینه های لازم را پرداخت کنند. هزینه خدمات ویژه برای استفاده در جدول زیر ذکر شده است.

خدمات هزینه
هزینه ثبت نام دیر هنگام 25$
تست آمادگی 25$
تغییر مرکز آزمون 50$
بازپرداخت هزینه ها 50$
هزینه تغییر موضوع آزمون 50$

چگونه در آزمون GRE ثبت نام کنیم؟

چگونه در آزمون GRE ثبت نام کنیم؟

روش های مختلفی برای ثبت نام در آزمون GRE وجود دارد. شما برای ثبت نام در GRE می توانید به صورت آنلاین یا تلفنی اقدام نمایید. همچنین شما برای ثبت نام می توانید از طریق پست یا حتی فکس نیز اقدامات لازم را انجام دهید. برای رزرو در آزمون GRE می بایست مبلغ 205 دلار را پرداخت کنید و دارای گذرنامه معتبر باشید.

راه های ثبت نام در امتحان GRE:

  • آنلاین
  • تلفنی
  • پست
  • فکس

چگونه در آزمون جی آر ای به صورت آنلاین ثبت نام کنیم؟

داوطلبان برای ثبت نام در آزمون GRE از طریق اینترنت می بایست مراحل زیر را رعایت نمایند:

  1. داوطلبان می بایست در سایت ETS ثبت نام کنند و یک حساب فعال ایجاد نمایند.
  2. نوع امتحانی که قصد انجام آن را دارند، انتخاب کنند. (عمومی یا تخصصی)
  3. تاریخی که قصد دارید در آزمون شرکت کنید را انتخاب کنید و نزدیک ترین مرکز برگزاری آزمون را پیدا کنید.
  4. جزئیات مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید.
  5. هزینه آزمون را پرداخت کنید.

هر چند ثبت نام و ارائه مدارک از این روش برای کاربران ایرانی هم به راحتی مقدور است اما پرداخت مستقیم هزینه امکان پذیر نیست. شما می توانید با افتتاح حساب پی پال یا دریافت مستر کارت اقدام به پرداخت مستقیم تمام هزینه های بین المللی خود از جمله هزینه امتحان GRE نمایید.

چگونه در آزمون GRE از طریق تلفن ثبت نام کنیم؟

پروسه ثبت نام تلفنی هر چند ساده است اما با توجه به محدودیت های ایران، برقراری ارتباط مستقیم و پرداخت هزینه بدون دردسر امتحان GRE ممکن نیست. اما به طور کلی شما با برقراری ارتباط با نمایندگی رسمی ETS می توانید اقدام به ثبت نام تلفنی نمایید.

لینک سایت رسمی ETS برای ثبت نام

5/5 - (1 امتیاز)

منبع: 20payment

دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --