جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » ریپورتاژ آگهی » مدارس نمونه دولتی یا تیزهوشان؟ مقایسه مزایا و معایب
 • fastzaban
 • ۲۲ اسفند, ۱۴۰۱
 • ۰۸:۰۵
مدارس نمونه دولتی یا تیزهوشان؟ مقایسه مزایا و معایب

مدارس نمونه دولتی یا تیزهوشان؟ مقایسه مزایا و معایب

سلب مسئولیت: وبسایت فست زبان صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و هیچ مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

مدارس نمونه دولتی برای ادامه تحصیل گزینه مناسبی است یا تیزهوشان؟ فرق این مدارس در چه نکاتی است؟ مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان هر دو از نظر کیفیت و امکانات آموزشی در سطح یکسانی هستند و اساتید مجرب و دارای رزومه تحصیلی بالا در این مدارس تدریس میکنند اما ممکن است از نظر شیوه آموزشی و روحیه فردی دانش آموز تحصیل برای بسیاری از دانش آموزان در این مدارس متفاوت باشد.

 ما در این مقاله سعی داریم مزایا و معایب  ثبت نام مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی را برای برشماریم. کلیه دانش آموزانی که قصد دارند در یکی از مدارس مذکور ثبت نام کنند اما در انتخاب مورد مناسب تردید دارند میتوانند با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس بگیرند تا با توجه به شرایط و رزومه تحصیلی فرد بهترین گزینه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند

معرفی مدارس تیزهوشان

مدارس تیزهوشان زیر نظر سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان تحت عنوان سمپاد برای برای دانش آموزانی که از نظر استعداد از سطح کیفی بالایی برخوردار هستند تاسیس شده است.

این مدارس به منظور استفاده بهینه تر تحصیلی دانش آموزان و هم چنین  برخورداری از مدرسین و اساتید با سابقه در نظر گرفته شده است.

ورود به این مدارس نیازمند شرکت در آزمون میباشد و در صورتی که نمره قبولی کسب شد میتوانند در مدارس تیزهوشان به ادامه تحصیل بپردازند.

لازم به ذکر است که در سال های اخیر برای مقاطع ششم به هفتم و نهم به دهم آزمون ورودی انجام میگرفت اما در حال حاضر طبق قوانین جدید آزمون ششم به هفتم صرفا بر اساس سوابق تحصیلی بوده و فقط در پایه نهم به دهم دانش آموزان میتوانند در آزمون وردی شرکت کنند.

شرکت در این آزمون از طریق سامانه pada.medu.ir بوده و باید رمز همگام را به همراه داشته باشند. در صورتی که آن را فراموش کرده باشید باید نسبت به بازیابی رمز همگام اقدام کنید.

در ذیل به برخی از مزایا و معایب تحصیل در مدارس تیزهوشان میپردازیم.

مزایای تحصیل در مدارس تیزهوشان

مزایای تحصیل در مدارس تیزهوشان

 • یکی از مهمترین مزیت های مدارس تیزهوشان سطح کیفیت تحصیلی بالای آن میباشد. به دلیل این که پذیرش در این مدارس به صورت سخت گیرانه و با انجام آزمون انجام میپذیرد، انتخاب مدرسین نیز سخت گیرانه انجام میگیرد و معلمانی با رزومه تحصیلی بالا امکان تدریس در چنین مدارسی را خواهند داشت.
 • نکته قابل توجه دیگر این است که رقابت در مدارس تیزهوشان در سطح بالایی قرار دارد و این به دانش آموز کمک میکند که تلاش بیشتری در روند تحصیلی خود به عمل آورد تا به نوعی از رقیبان خود جا نماند. لازم به ذکر است در نظر گرفتن این مورد به روحیه فردی دانش آموز بستگی دارد چرا که در برخی موارد باعث ایجاد سرخوردگی در دانش آموز خواهد شد.
 • از مزیت های دیگر در مدارس تیزهوشان میتوان به این نکته اشاره کرد که اغلب سوالاتی که توسط دانش آموزان مطرح میشود از نظر میزان سختی در یک سطح قرار دارد و این به دانش آموزان کمک میکند تا در یک چالش جدید قرار بگیرند و زمان آن ها صرف پاسخ به سوالات راحت و مواردی که از پیش بلد هستند صرف نشود.
 • از دیگر مزایای تحصیل در مدارس تیزهوشان مشاوره درسی در مدرسه است که هدف از این کار نحوه درست درس خواندن و هم چنین مدیریت زمان میباشد که به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار میگیرد.
 • تضمین آینده تحصیلی دانش آموزان نیز یکی دیگر از مزایای این مدارس است چرا که بسیاری از دانش آموزان مدارس تیزهوشان در سال های آینده با موفقیت در کنکور میتوانند در یکی از بهترین دانشگاه های کشور مشغول به تحصیل شوند و به این ترتیب آینده تحصیلی خود را رقم زنند.

معایب تحصیل در مدارس تیزهوشان

 • یکی از معایبی که تحصیل در مدارس تیزهوشان به همراه خواهد داشت این است که برخی از دانش آموزان با احتساب به این علم و یا هوششان از بقیه بیشتر است ممکن است که دچار غرور شوند و در آزمون های بعدی تلاش چندانی نکنند و به نتیجه دلخواه نرسند.
 • از معایب دیگر تحصیل در مدارس تیزهوشان میتوان به این نکته اشاره کرد که برخی از دانش آموزان به قدری درگیر درس و تکالیف خود خواهند شد که از جمع های دوستانه و یا حتی خانوادگی باز خواهند ماند و در نظر گرفتن این نکته برای برخی از دانش آموزان حائز اهمیت است.
 • یکی دیگر از این معایب این است که در بسیاری از موارد با توجه به سخت گیری زیاد، دانش آموز احساس ناامیدی از خود را پیدا خواهد کرد چرا که با وجود این تفکر که همیشه بهترین بوده ممکن است در موارد سخت گیرانه تری نتیجه دلخواه را کسب نکند و همین امر موجب دلسردی و احساس ناامیدی در فرد شود.
 • استرس و اضطراب ناشی از تحصیل در مدارس تیزهوشان یکی از معایبی است که میتوان برشمرد. دانش آموزان به دلیل حجم بالای مطالعه و هم چنین رقابت بالا در این مدارس دچار نوعی استرس و اضطراب خواهند شد که در صورت عدم پیشگیری با اختلالات روحی رو به رو خواهند شد.

معرفی مدارس نمونه دولتی

یکی از بهترین مدارسی که در کشورمان وجود دارد میتوان به مدارس نمونه دولتی اشاره کرد. این مدارس نسبت به مدارس دولتی در سطح آموزشی بالاتری قرار دارد و در سیستم آموزشی آن از دبیران و مدرسان با تجربه دارای رتبه های علمی استفاده میشود.

شرایط ثبت نام در مدارس نمونه دولتی

شرایط ثبت نام در مدارس نمونه دولتی

همانطور که بالاتر نیز اشاره شد ثبت نام در مدارس نمونه دولتی از طریق آزمون ورودی انجام میپذیرد که لازم به ذکر است زمان انجام آزمون در سایت رسمی آموزش و پرورش اعلام میگردد.

 ثبت نام نمونه دولتی به صورت استانی میباشد و آدرس هر استان نیز متفاوت است. برای این منظور میبایست داوطلبان به سامانه آموزش و پرورش محل سکونت خود مراجعه کنند و نسبت به تکمیل فرم اقدام کنند.

 در سال های گذشته آزمون نمونه دولتی در مقطع ششم به هفتم و نهم به دهم انجام میگرفت اما اخیرا پذیرش در مقطع هفتم صرفا بر اساس سوابق تحصیلی بوده و فقط در پایه دهم امکان پذیرش با آزمون وجود دارد.

مزایای تحصیل در مدارس نمونه دولتی

 • از مزایای تحصیل در مدارس نمونه دولتی میتوان به شهریه پایینتر نسبت به مدارس غیر انتفاعی اشاره کرد. بسیاری از مدارس غیر انتفاعی از نظر سطح آموزشی، پایین تر از مدارس نمونه دولتی قرار دارند هم چنین شهریه بالاتری نیز دریافت خواهند. بنابراین توجه به این نکته میتواند یکی از مزایای تحصیل در مدارس نمونه دولتی محسوب شود.
 • موضوع دیگر توجه ویژه به وضعیت درسی دانش آموزان است که همین امر موجب میشود عملکرد هر یک از دانش آموزان به طور اختصاصی زیر ذره بین قرار بگیرد و نقاط قوت و یا ضعف آن ها یادآوری شود
 • از دیگر مزایای تحصیل در مدارس نمونه دولتی سطح یکسان دانش آموزان میباشد که همین امر سبب رشد کیفی سطح آموزش خواهد شد.
 • برخورداری از مدرسین برتر کشوری نیز از دیگر مزایای تحصیل در این مدارس میباشد. لازم به ذکر است اساتیدی که دارای شیوه های برتر آموزشی هستند و هم چنین از تکنیک های خاص گفتاری برای آموزش دانش آموزان استفاده میکنند در این مدارس حضور دارند.

معایب تحصیل در مدراس نمونه دولتی

 • یکی از معایب تحصیل در مدارس نمونه دولتی که بسیار حائز اهمیت نیز میباشد این است که پذیرش دانش اموزان بر حسب دسته بندی است که به نوعی تبعیض به حساب می آید.
 • همان طور که اطلاع دارید دانش آموزانی میتوانند وارد مدارس نمونه دولتی شوند که از سطح هوشی بالاتری برخوردار باشند و هم چنین بتوانند نمره قبولی در آزمون نهم به دهم را به دست آورند بنابراین همین نکته باعث میشود که دانش آموزان دیگری که از سطح بالایی برخوردار هستند مورد بی توجهی قرار بگیرند.
 • نکته دیگری که در دسته بندی معایب تحصیل در مدارس نمونه دولتی قرار میگیرد این است که کارکرد مدارس دیگر به نوعی پایین می آید، لازم به ذکر است که این موضوع بیشتر در شهر های کوچک دیده میشود، به طوریکه توجهات بیشتری سمت دانش آموزان با استعداد خواهد رفت و همین امر موجب کاهش کارکرد در مدارس عادی خواهد شد.
 • شهریه نسبتا بالا نیز یکی از مواردی است که میتوان به معایب تحصیل در مدارس نمونه دولتی اشاره کرد. برخی از مدارس نمونه دولتی شهریه های نسبتا بالایی دریافت میکنند که همین امر موجب میشود برخی از والدین از عهده پرداخت شهریه این مدارس بر نیایند.
 • تجربه افت تحصیلی نیز از معایبی است که میتوان به آن اشاره کرد. با توجه به سخت گیری های بیش از حد برخی از مدارس نمونه دولتی ممکن است دانش آموزان تلاش زیادی برای به دست آوردن نمره ی خوب و موفیقت بیشتر کنند اما با توجه به سخت گیری بیش از از حد برخی از این مدارس به نوعی ناامید شوند و دچار افت تحصیلی شوند.

مدارس نمونه دولتی بهتر است یا تیزهوشان؟

به طور کلی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان هر دو جزء بهترین مدارس کشور میباشند و از نظر و از نظر سطح کیفیت و امکانات آموزشی با هم در رقابت هستند. اما برای اطلاع از این که مدارس نمونه دولتی بهتر ست یا تیزهوشان بهتر است باید با توجه به روحیه افراد و مطالب گفته شده تحقیقات لازم را به عمل آورده شود تا در تصمیم گیری دچار مشکل نشوید.

 

سوالات متداول

1. آیا بعد از پذیرش در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی امکان انصراف دانش آموز وجود دارد؟

بله در صورتی که دانش آموز از شرایط و وضعیت مدرسه ناراضی باشد میتواند با موافقت مدیریت مدرسه انصراف دهد.

2. آیا شهریه مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی یکسان است؟

خیر. نه تنها شهریه در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی یکسان نیست بلکه شهریه هر مر مقطع تحصیلی نیز متفاوت است.

3.      ثبت نام در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان از چه طریقی انجام میپذیرد؟

ثبت نام در مدارس تیزهوشان از طریق سامانه pada.medu.ir و ثبت نام مدارس نمونه دولتی نیز به صورت استانی میباشد که کد سامانه هر استان متفاوت است.

خلاصه مطلب:

ما در این مقاله سعی کردیم مزایا و معایب هریک از مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان را برای متقضیان ارائه کنیم. به خاطر داشته باشید که اگر قصد ثبت نام برای هریک از مدارس مذکور را دارید باید تمامی نقاط قوت و ضعف خود را بررسی کنید و سپس با توجه به توانایی های خود اقدام به ثبت نام و انجام آزمون نمایید.

از همین رو توصیه میکنیم بدون کمک گرفتن از مشاورانی که تخصصشان شناخت ویژگی های فردی و رزومه تحصیلی افراد میباشد اقدام به ثبت نام خودسرانه در این مدارس نکنید. برای ارتباط مستقیم و مشاوره با کارشناسان ما در ایران تحصیل می توانید با شماره 9099075307 تماس حاصل فرمایید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --