جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » ریپورتاژ آگهی » لنز دوربین مداربسته و ارتباط آن با کیفیت فیلم ضبط شده
 • fastzaban
 • ۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰
 • ۰۹:۳۱
لنز دوربین مداربسته و ارتباط آن با کیفیت فیلم ضبط شده

لنز دوربین مداربسته و ارتباط آن با کیفیت فیلم ضبط شده

سلب مسئولیت: وبسایت فست زبان صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و هیچ مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

وظیفه اصلی لنز دوربین مداربسته دریافت نور بازتاب شده از سطح اجسام و تزریق آن به سطح سنسور است. فاصله کانونی عدسی در لنز دوربین تعیین کننده میدان دید دوربین و ابعاد اجسام دیده شده از محیط تحت نظارت است. در بسیاری از دوربین‌ها لنز دارای فاصله کانونی ثابت غیر قابل تغییر (لنز ثابت) و در برخی دیگر قابل تغییر (وری فوکال و موتورایز) می‌باشد.

لنز دوربین های مداربسته را می توان بر اساس میدان دید و میزان بزرگنمایی که در اختیار شما قرار می دهند به 3 مورد تقسیم کرد:

 • لنز ثابت
 • لنز وریفوکال
 • لنز موتورایز

در ادامه به معرفی انواع لنز دوربین مداربسته می پردازیم.

انواع لنز دوربین مداربسته

انواع لنز دوربین مداربسته

لنز ثابت

این نوع از لنزها با توجه به فاصله کانونی ثابتی که دارند فاقد قابلیت زوم یا بزرگنمایی هستند و تصویر اجسام را با فاصله بسیار ثابتی در اختیار شما قرار می دهند. باید توجه داشته باشید این فاصله کانونی هموار ثابت است و امکان تغییر زاویه دید پس از نصب دوربین مداربسته وجود نخواهد داشت. دوربین های مداربسته که مجهز به لنز ثابت هستند قیمت پایین تری در مقایسه با سایر دوربین ها دارند از این رو عموما کاربرد بیشتری دارند و پر فروش تر هستند.

لنز وریفوکال

این نوع از لنزها دارای قابلیت زوم Manual یا دستی هستند. بر روی دوربین های مداربسته که مجهز به لنز وریفوکال هستند 2 عدد پیچ تعبیه شده است که از آن ها برای تغییر فاصله کانونی و تغییر فوکوس استفاده می شود. در صورتی که در محیط مورد نظر خود نیاز به تمرکز بر روی یک نقطه داشته باشیم که از اهمیت بیشتری برخوردار است نظیر ویترین طلافروشی ها و مغازه ها می توانیم از دوربین هایی استفاده کنیم که مجهز به لنز وریفوکال هستند. این نوع از لنزها با توجه به بازه فاصله کانونی خود، برای دوربین مداربسته یک زاویه متغیر ایجاد می نمایند.

لنز موتورایز

قیمت دوربین های مداربسته که مجهز به لنز موتورایز هستند در مقایسه با دوربین های با لنز ثابت و وریفوکال کمی بالاتر است. تنظیم فوکوس دوربین های مجهز به لنز موتورایز، از راه دور و از طریق دستگاه صورت می گیرد. تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید آن است که فوکوس در جهات مختلف صورت نمی گیرد و فقط در یک راستا می باشد. می توان گفت این نوع از لنزها در اصلاح لنز زوم دارد. به دلیل موتوری که بر روی این نوع از لنزها تعبیه شده است در مقایسه با لنزهای وریفوکال و ثابت هزینه بالاتری دارند. چنانچه محیط مورد نظر شما دارای محدودیت نصب است توصیه می کنیم از این نوع از لنزها  استفاده کنید.

دوربین لنز موتورایز

لنز دوربین مداربسته چگونه عمل می کند؟

لنز دوربین مداربسته وظیفه تشکیل تصویر را بر عهده دارد. لنزهای دوربین مداربسته متشکل از چندین عدسی هستند و وظیفه آن ها بازسازی تصاویر در حسگر با رساندن پرتوهای نور است. هدف اصلی هریک از این اجزا آن است که با استفاده از عناصر مختلف، میزان ناهنجاری های موجود در تصویر را به حداقل و کیفیت تصاویر را به حداکثر می رساند.

برخی از مشکلاتی که ممکن است برای تصاویر دریافتی رخ دهد می تواند شامل محو شدگی تصاویر در برخی نقاط، ایجاد اختلال در تصاویر، کنتراست ناموزون، کاهش میزان روشنایی و یا ایجاد اعواج در تصویر باشند.

انواع لنز دوربین مداربسته، ترکیبی از عدسی ها هستند که نور موجود در محیط را تنظیم نموده و آن را به چیپ تصویر منقل می کند. لنز یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده دوربین های مداربسته است از این رو می تواند تاثیر زیادی بر روی کیفیت تصاویر دریافتی شما از محیط داشته باشد.

سنسور تصویر دروبین داربسته ابعاد بسیار کوچکی دارد و محدوده مورد نظری که قصد تصویربرداری از آن را دارید بسیار وسیع است در این صورت اگر قصد داشته باشیم بدون استفاده از لنز دوربین مداربسته تصاویر را دریافت کنیم می بایست یک چیپ بسیار بزرگ بسازیم. باید گفت این کار غیر ممکن است به همین دلیل از لنز دوربین مداربسته استفاده می کنیم. لنز دوربین مداربسته با جمع آوری نور محیط و متمرکز ساختن آن در یک بخش، تصویری کلی از محیط مورد نظر شما می سازد.

ویژگی های مهم دوربین مداربسته

ویژگی های مهم دوربین مداربسته

قبل از خرید یک دوربین مداربسته می بایست به 3 نکته و ویژگی مهم توجه نمود:

 • فاصله کانونی
 • نوع لنز دوربین مداربسته
 • ضریب عبور
 • فاصله کانونی

میزان زاویه دید یا میدان دیدی که یک دوربین مداربسته در اختیار شما قرار می دهد. این ویژگی شما را قادر می سازد تا با توجه به این فاصله کانونی، دید وسیع تر یا کمتری از محیط در اختیار داشته باشید. مقدار فاصله کانونی با زاویه دید رابطه عکس دارد. یعنی هرچه میزان فاصله کانونی کم باشد، زاویه دید بیشتری در اختیار دارید. در مقابل هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد میزان زاویه دیدی که در اختیار دارید کمتر خواهد بود.

نوع لنز دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته بر اساس ساختار به 3 دسته تقسیم می شوند. دوربین های مداربسته عموما مجهز به یکی از لنزهای زیر هستند.

 • Fixed یا ثابت
 • Vari-focal
 • Motorized

در بخش های قبل تر این مقاله به بررسی هریک از این لنزها پرداختیم.

خبر آنلاین

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --