جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » مقالات آموزشی » برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی
برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی

برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی

فست زبان: همه‌ ما می‌دانیم که یادگیری زبان خارجی، فرآیندی زمان‌بر است و نیاز به تلاش زیادی دارد. علاوه‌ بر آن، انجام تمرین‌های مختلف و بخاطر سپردن کلمات برای مدت طولانی خسته‌ کننده و حوصله‌ سر‌بر است و این موضوع منجر به بی‌انگیزگی می‌شود. یکی از راه‌هایی که به‌ کمک آن می‌ توان یادگیری زبان را کمی آسانتر و مفرح‌ تر کرد، تهیه‌ برنامه‌ ای آموزشی است. این مقاله را بخوانید تا با ۷ روش برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل آشنا شوید.

این برنامه مطالعات شما را منظم و اهداف‌تان را مشخص می‌کند. وقتی به هدف‌هایتان می‌رسید، انگیزه‌ بیشتری برای ادامه‌ یادگیری خواهید داشت.

نکاتی که برای برنامه‌ریزی به منظور آموزش زبان انگلیسی باید در نظر داشته باشید:

  • سه یا چهار فعالیت آموزشی مختلف را انتخاب کنید
  • فعالیت‌ هایی انتخاب کنید که کوتاه و لذت‌بخش باشند
  • برای فعالیت‌ هایتان هدف‌ های قابل‌ دستیابی و واقعی در نظر بگیرید
  • فعالیت‌ها را مطابق برنامه و در طول هفته انجام دهید

سوال اصلی در این بخش این است که چه فعالیت‌ هایی را بهتر است انتخاب کنید. در ادامه می‌توانید بعضی از ایده‌ های مرتبط را بخوانید:

۱. مشخص کنید می‌خواهید چه تعداد کلماتی یاد بگیرید

یادگیری کلمات در زبان انگلیسی 

باید چکار کنید؟

تعداد مشخصی کلمه‌ یا عبارت جدید انگلیسی را هر روز یاد بگیرید.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

یادگرفتن ۳ یا ۴ کلمه‌ جدید در روز کافی به نظر می رسد. اگر سرتان شلوغ است و فرصت کافی ندارید، یاد گرفتن حتی یک کلمه در روز بهتر از این است که چیزی یاد نگیرید. سعی کنید لغات یا عبارت مرتبط با کلمات جدید مانند مترادف‌ و متضادهای آنها را نیز همزمان یاد بگیرید. با این روش با صرف کمترین زمان و هزینه، دامنه‌ لغات‌تان را گسترش می‌ دهید.

چقدر تکرار کنید؟

روزی یک بار یا هر دو روز یک بار، زمان مناسبی برای تکرار است. برای یادگیری لغات، برنامه‌ی آموزشی هفتگی آماده کنید: از شنبه تا چهارشنبه تمرین کنید، پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها را به خودتان استراحت بدهید.

 

۲. اشتباهات معمول‌تان را اصلاح کنید

باید چکار کنید؟

در مورد اشتباهاتی فکر کنید که بطور معمول مرتکب می‌شوید. شاید معلم‌تان همیشه یک اشتباه خاص شما را اصلاح می‌کند یا ممکن است اغلب یک نکته‌ گرامری بخصوص را در امتحانات فراموش می‌ کنید. به خودتان بگویید: «من دیگر این اشتباه را تکرار نمی‌ کنم و حالت درست آن را یاد می‌ گیرم.»

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

شنبه تصمیم بگیرید که این هفته روی کدام اشتباه‌ تان می‌ خواهید تمرکز کنید. هر روز، چند دقیقه حالت درست اشتباه‌ تان را حتی بصورت ذهنی، با خودتان تکرار کنید. دقت کنید که فقط روی یک مورد تمرکز کنید و سعی نکنید حجم زیادی از گرامر را با هم یاد بگیرید.

چقدر تکرار کنید؟

اصلاح کردن یک اشتباه در هفته کافی است. در روز یک یا دو دقیقه را به این کار اختصاص دهید. این فعالیت ذهنی را می‌ توانید در وقت‌ های مرده‌ روز انجام دهید، مثل وقتی که در مسیر خانه به محل کار یا دانشگاه هستید یا وقتی که در صف های طولانی منتظرید.

۳. آهنگ‌های انگلیسی گوش کنید

گوش کردن به آهنگ انگلیسی

چه کاری باید انجام دهید؟

متن آهنگ انگلیسی مورد علاقه‌تان را بخوانید و سعی کنید معنی آن را بفهمید.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

متن آهنگ را در اینترنت جست‌وجو کنید و سعی کنید خودتان هم همراه با خواننده آن را بخوانید. اگر متن سخت به‌ نظر می‌رسد، می‌توانید آهنگ ساده‌ تری انتخاب کنید یا فقط روی بخشی از آهنگ تمرکز کنید، مثل بخشی که تکرار می‌شود یا بخشی که خودتان آن را بیشتر دوست دارید.

چقدر تکرار کنید؟

گوش‌کردن یک یا دو آهنگ در ماه کافی است.

اگر به موسیقی علاقه‌ای ندارید، سعی کنید فیلم یا سریال‌های طنز موردعلاقه‌تان را دوباره به‌انگلیسی تماشا کنید. در اینترنت می‌توانید تعداد بی‌شماری ویدئوی انگلیسی پیدا کنید.

پیشنهاد مطلب: ویدیوی آهنگ های خارجی با زیرنویس فارسی

 

۴. با دوست‌تان زبان کار کنید

یادگرفتن انگلیسی با دوستان

چه کاری باید بکنید؟

با دوست‌تان قرار بگذارید و با هم زبان یاد بگیرید. می‌توانید کلماتی را که تابه‌حال آموخته‌اید، با هم مرور کنید، تمرینات را با هم انجام دهید یا حتی در یادگیری گرامر به هم کمک کنید.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

داشتن دوستی همراه می‌تواند منجر به این شود که بیشتر انگلیسی صحبت کنید. می‌توانید زمان مشخصی در هفته، مثلا ۳۰ دقیقه را در نظر بگیرید و خود را وادار کنید در آن انگلیسی صحبت کنید. در این بازه‌ی زمانی استفاده از هیچ زبان دیگری نباید مجاز باشد.

اگر می‌خواهید به‌صورت متمرکز‌تری کار کنید، می‌توانید یک موضوع گرامری یا یک کلمه‌ی خاص را انتخاب کنید و درمورد آن صحبت کنید. شما یا دوست‌تان باید جمله‌ای به‌کار ببرید که از این موضوع گرامری یا کلمه در آن استفاده شده باشد و نفر بعدی باید مکالمه را ادامه دهد.

چقدر تکرار کنید؟

هرقدر می‌خواهید، تکرار کنید. وقت‌گذراندن با دوستان همیشه لذت‌بخش است.

اگر نمی‌توانید با دوست‌تان به‌طور منظم برنامه داشته باشید، می‌توانید از نرم‌افزار‌ها یا سایت‌های اینترنتی‌ای استفاده کنید که برمبنای مکالمه بنا شده‌اند. گروهی متشکل از دوستان‌تان در شبکه‌های اجتماعی تشکیل دهید و بازی‌های مرتبط به یادگیری لغات و گرامر را به‌ اشتراک بگذارید و از آن لذت ببرید.

۵. ۱۵ دقیقه از روز را صرف یادگیری لغت یا گرامر کنید

چه کاری باید بکنید؟

هر روز زمان خاصی را به یادگیری لغت یا گرامر زبان انگلیسی اختصاص دهید و حواس‌تان باشد زیاده‌روی نکنید.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

برای انجام این فعالیت، هم می‌توانید برنامه‌ی خاص روزانه‌ای را دنبال کنید و هم می‌توانید از زمان‌های مرده‌تان در روز استفاده کنید، مثل وقتی که منتظر کسی هستید یا در مطب دکتر نشسته­‌اید تا نوبت‌تان شود.

۱۵ دقیقه در روز، بهتر از این است که یک روز در هفته را انتخاب کنید و سه ساعت را صرف این کار کنید. با صرف این زمان کوتاه بصورت روزانه، همیشه برای یادگیری آماده‌اید، زمان سریع‌تر سپری می‌شود و مطالب را بهتر بخاطر می‌سپارید.

چقدر تکرار کنید؟

درصورتی‌که فرصت کافی در روز دارید، ۱۵ دقیقه را به این فعالیت اختصاص دهید.

پیشنهاد مطلب: آموزش گرامر زبان انگلیسی بصورت رایگان توسط اساتید برتر آموزش زبان جهان

 

۶. متن انگلیسی بخوانید

خواندن متن های انگلیسی

چه کاری باید بکنید؟

هر هفته یک متن کوتاه انگلیسی بخوانید.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

یکی از سایت‌های معتبر خبری را انتخاب کنید و موضوع مورد علاقه‌تان را در آن پیدا کنید. یکی از مقالات کوتاه این بخش را مطالعه کنید.

اصرار نداشته باشید همه‌ لغات متن را بفهمید. در این مرحله، فقط مطمئن شوید که ایده‌ کلی متن را فهمیده‌اید. از خواندن متن لذت ببرید و طوری به آن نگاه کنید که در حال خواندن مقاله‌ای جالب به‌زبان فارسی هستید و این کار را فقط برای افزایش اطلاعات یا گذراندن اوقات فراغت‌تان انجام می‌دهید. نباید فکر کنید در حال درس‌ خواندنید.

از این متن ۴ یا ۵ کلمه‌ جدید را انتخاب و یادداشت کنید. این کلمه‌ها را در برنامه‌ یادگیری لغات هفته‌ آینده قرار دهید.

چقدر تکرار کنید؟

مطالعه یک متن در ماه بصورت کامل، کافی است.

و آخرین و بهترین فعالیت:

۷. از منابع آنلاین استفاده کنید

فعالیت ها برای یادگیری زبان

چه کاری باید بکنید؟

از سایت‌ها و منابع آنلاین استفاده کنید. سایت‌هایی مانند منبع این مقاله، می‌تواند به شما در یادگیری زبان انگلیسی بسیار کمک کند.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

بار دیگر تأکید می‌کنم که هیچ‌ وقت عجله نکنید و تمرینات را پشت هم انجام ندهید.

بعنوان بخشی از برنامه‌ آموزشی، این هدف را برای خودتان مشخص کنید که ۴ یا ۵ تمرین گرامر را در طول هفته باید انجام دهید. تمریناتی انتخاب کنید که در بردارنده‌ بخش‌هایی از گرامر باشند که با آن مشکل دارید. اگر در پاسخ‌ دادن به تمرینی اشتباه کردید، آن را یادداشت کنید و چند روز بعد، دوباره سعی کنید آن را انجام دهید.

جامع ترین سایت آموزش رایگان زبان انگلیسی

در پایان بخاطر داشته باشید در هر برنامه‌ آموزشی باید قوانین زیر را رعایت کنید:

  • اهداف واقعی و قابل‌ دستیابی داشته باشید
  • بازه‌ های زمانی کوتاه برای یادگیری مشخص کنید
  • فعالیت‌ های آموزشی متنوعی در آن بگنجانید
  • به برنامه‌ آموزشی‌تان وفادار و متعهد باشید

منابع: چطور، Speakspeak.com

3/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --