جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » آزمون IELTS » 40 نکته طلایی برای موفقیت در آزمون IELTS
۴۰ نکته طلایی برای موفقیت در آزمون IELTS - فست زبان

40 نکته طلایی برای موفقیت در آزمون IELTS

فست زبان: سالانه ده‌ها هزار از علاقمندان تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور و هم چنین افرادی که در مقاطع دکترای داخل ثبت نام می کنند، در آزمون بین المللی آیلتس شرکت می کنند. به نظر می رسد آزمون آیلتس، معروف ترین آزمون بین المللی باشد که ایرانیان هر ساله برای آمادگی در آن تلاش می کنند.

معرفی آزمون IELTS

این آزمون در دو بخش جنرال و آکادمیک برگزار می شود و اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های دنیا که زبان تحصیل در آنجا انگلیسی است، این آزمون را برای تایید سطح زبان انگلیسی داوطلبان (English language proficiency) قبول داشته و دانشجویان موظفند، بر اساس نیازمندی های پذیرش (admission’s requirement) مدرک شرکت در آزمون آیلتس را ضمیمه پرونده تحصیلی (application package) کنند.

در مراکز داخلی شرکت کنیم یا خارجی؟

همان طور که می دانید، دو آزمون آیلتس و تافل، سال هاست که برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور (۵ قاره جهان) در کشور برگزار می شود و داوطلبان این امکان را دارند که از مراکز خارج از کشور نیز برای شرکت در آزمون استفاده کنند. اما به هر حال، هزینه رفت و آمد و مسائل جانبی در کشورهای هدف دانشجویان (ترکیه و امارات) به نسبت داخل زیاد است و توصیه می شود تا داوطلبان در سنترهای داخل کشور که در ۵ شهر بزرگ ایران پراکنده شده، شرکت کنند.

تفاوت چندانی بین نحوه برگزاری آزمون در سنترهای مختلف داخل و خارج از کشور وجود ندارد، اما دیده شده که به واسطه نمره‌دهی ممتحن در بخش گفتاری (speaking) و هم چنین نوشتاری (writing) بعضا برخی داوطلبان در بعضی از مراکز، اعتراضاتی را ارائه کرده‌اند. به هر حال، خطای انسانی در همه کاری وجود دارد و تصحیح برگه داوطلبان آزمون آیلتس توسط ممتحن انسانی نیز، از این مقوله مستثنی نیست. بنابراین داوطلبان علاقمند به شرکت در آزمون ایلتس در ایران، نباید ذهن و فکر خود را به موضوع انتخاب سنتر برای کسب نمره بیشتر متمرکز کرده و اسیر جوسازی‌های موجود در سایت‌ها و انجمن‌های اینترنتی که توسط افراد ناشناسی راه اندازی شده است، نشوند.

به دلیل این که برخی از کشورهایی که مقصد تحصیل رایگان ایرانیان در اروپا محسوب می شود، همچون فنلاند، نروژ و آلمان، تا چند ماه دیگر سر رسید زمان Apply بوده و متقاضیان میبایست مدارک خود را تا آن زمان به دانشگاه‌ها ارسال کنند، شهریور و به طور کل پاییز هر سال، شمار زیادی از ایرانیان برای شرکت در آزمون اقدام می کنند.

اما همواره به این نکته توجه داشته باشید که گرفتن نمره مورد قبول در آزمون آیلتس، شرط لازم برای پذیرش تحصیلی در رشته های مختلف بوده و شرط کافی محسوب نمی شود. شرط کافی، نوشتن رزومه خوب، بیانیه هدف خوب، در اختیار داشتن توصیه‌نامه‌های اثربخش و توانایی علمی برای پذیرش در رشته‌ای است که Apply کرده‌اید. البته در این بین، تعامل با اساتید در دانشگاه‌های مقصد را نباید از ذهن دور داشت که طبق تجربیات دانشجویان پذیرفته شده، نقش زیادی در دریافت بورس تحصیلی و اخذ پذیرش دایمی برای داوطلبان دارد.

۴۰ نکته برای موفقیت در آزمون آیلتس

۱. پیش از آمادگی برای شرکت در آزمون آیلتس، از دانشگاه مقصد درباره حداقل نمره مورد نیاز (minimum band score requirement) سوال کنید. کسب نمره ۵.۵ در آیلتس با کسب نمره ۶ و حتی ۶.۵ بسیار متفاوت است. حال اگر قرار باشد نمره بالاتر از ۷ نیز بدست آورید که قضیه خیلی فرق خواهد کرد. مدت زمان مورد نیاز برای آمادگی در آزمون جهت کسب نمره های فوق الاشاره و همچنین برنامه ریزی حرفه‌ای برای کسب این نمره ها، کاملا با یکدیگر متفاوت است و شرایط خاص خود را دارد.

۲. در صورتی که برای مقطع کارشناسی اقدام می کنید، نمره کمتر از ۶ نیز احتمالا مورد تایید دانشگاه خواهد بود. اما برای اطمینان بیشتر از مسئول پذیرش دانشگاه (admission officer) اطلاعات مکتوب کسب کنید.

۳. برای افرادی که جهت امور مهاجرتی اقدام می کنند، الزامی به گرفتن آیلتس آکادمیک نیست و آیلتس جنرال با متوسط نمره ۶ به بالا نیز کفایت می کند.

۴. حداقل ۳ ماه پیش از زمان مورد نظر خود جهت شرکت در آزمون آیلتس، ثبت نام خود را قطعی کرده تا صندلی برای شما رزرو شده و برنامه ریزی هدفمند را در دستور کار قرار دهید. موکول کردن ثبت نام به هفته های پایانی، به واسطه پرداخت‌های ارزی جهت ثبت نام، می تواند بر استرس شما بیافزاید.

۵. همواره کد دانشگاه هایی که قصد دارید پس از شرکت در آزمون، کارنامه شما به آنجا ارسال شود، مشخص کرده تا برای صدور کارنامه مجدد، هزینه‌ای از شما دریافت نشود.

۶. به این موضوع توجه داشته باشید که کارنامه آیلتس تنها ۲ سال اعتبار دارد و می بایست فرآیند تحصیل خود را ظرف ۲ سال پس از دریافت کارنامه به سرانجام رسانده تا مجبور به پرداخت هزینه های سنگین شرکت در آزمون نشوید.

۷. برای آمادگی در هر ۴ skill آزمون آیلتس، برنامه خاص و مربوطه نیاز است که این برنامه را از طریق مدرسان حرفه‌ای آزمون دریافت کنید و یا از طریق افرادی که نمره بالا در آزمون ماه های قبل کسب کرده‌اند، مشاوره حرفه‌ای بگیرید.

۸. برای مهارت شنیداری (listening) در آزمون آیلتس، هیچ چیز بهتر از گوش کردن زیاد نیست. هیچ معلمی نمی تواند مهارت شنیداری شما را تقویت کند و تنها روش، گوش کردن زیاد و مکرر فایل های انگلیسی زبان صوتی و تصویری است. این فایل ها را می توانید از اینترنت دانلود کرده یا در سایت های به اشتراک گذاری ویدئو مانند یوتیوب، ویدئوهایی در زمینه های مختلف را با زیرنویس مشاهده کنید. سایت ted.com نیز یکی از منابع فوق‌العاده برای تقویت مهارت شنیداری علاقمندان به شکرت در آزمون خواهد بود.

۹. آزمون آیلتس و آمادگی در آن، همه قوانین مدیریت یک پروژه که ابتدا و انتها و تعیین برنامه زمانی برای انجام task‌ (وطایف) مختلف را داراست، در خود جای دارد. بنابراین برای هر روز آن، برنامه ریزی مشخص و مدونی را در دستور کار قرار دهید.

۱۰. هیچ موفقیتی در آزمون آیلتس، بدون مشخص شدن نمره در ابتدای دوران آمادگی، بدست نخواهد آمد.

۱۱. شرکت در آزمون های آزمایشی (IELTS MOCK) در هر سنتری در تهران و مراکز استان ها، تنها تضمین کننده شناخت شما برای نقاط قوت و ضعف است و هیچ تضمینی به اخذ نمره مشابه در جلسه رسمی آزمون نخواهد داشت.

۱۲. ذهن شما باید بداند که چه زمانی برای آزمون آماده می شوید و چه زمانی قرار است به آن پایان داده و بعد از مدتی استراحت، در آزمون نهایی شرکت کنید.

۱۳. اینکه آزمون گفتاری شما، قبل از آزمون کتبی یا بعد از آزمون کتبی باشد، تاثیری در نمره نهایی شما نخواهد داشت و آن چه اهمیت دارد، میزان سواد انگلیسی و آمادگی شما جهت شرکت در آزمون است.

۱۴. برای موفقیت در آزمون آیلتس، باید تلاش کنید که ابتدا سطح زبان انگلیسی شما به سطح Intermediate عمومی برسد و پس از آن برای تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف، جهت آمادگی در آزمون اقدام کنید.

۱۵. عدم تسلط به گرامر زبان انگلیسی، در هر ۴ مهارت آزمون، شما را با مشکل روبرو خواهد کرد.

۱۶.دانش لغت در آزمون آیلتس اهمیت دارد و کتاب های ۵۰۴ و ۱۱۰۰ واژه که این چند سال مرسوم شده است، بخشی از نیازهای لغتی و دایره واژه گان شما را پوشش می دهد. برای افزایش دانش لغوی خود، می بایست تا می توانید مقالات علمی و عمومی از سایت های خبری اینترنت دانلود کرده و مطالعه کنید و لغات خوب را در دفترچه لغات یادداشت کنید. مرور روزانه این دفترچه به مدت ۱ ساعت، باعث ملکه شدن این لغات در ذهن شما می گردد.

۱۷.تلاش کنید برای ایجاد رابطه بصری بین لغات و مغز خود، هر لغتی را به چیزی ارتباط دهید تا معنی آن در ذهن شما جای بگیرید. مثلا کلمه mind به عنوان ذهن را با نام فیلم beautiful mind که ذهن زیباست، مرتبط کنید یا کلمه excavation که به معنای حفاری است را با مقولاتی مربوط به خروج، اخراج، خارج کردن همراه کنید. چراکه ex را می توان به exit و خروج نسبت داد که مثلا چیزی از چیزی خارج می شود. برای همین، ریشه شناسی (etymology) مانند آزمون GRE ارزشمند است.

۱۸.حفظ کردن داستان های کوتاه، اشعار خوب کوتاه از شعرا و حتی خواننده گان مطرح غربی، می تواند ذهن شما را برای جمله سازی حرفه ای تقویت کند. هر اندازه بتوانید جملات خوب را در ذهن خود نگاه داشته و پرورش دهید و از آنها استفاده کنید، قدرت پرداخت شما در مطالب و DEVELOP موضوع و توجیه خواننده به مشاهده مقالات شما افزایش پیدا خواهد کرد. یکی از راه های خوب دانستن جملات خوب با دایره لغات حرفه‌ای، زیاد خواندن مقالات حرفه‌ای و تمرکز مطلوب بر آن است.

۱۹. حتی اگر یک انگلیسی زبان هم در آزمون آیلتس بدون آمادگی قبلی شرکت کند، شاید نتواند نمره‌ای بالاتر از ۷ یا ۷.۵ کسب کند. بنابراین در این آزمون که مهارت سنجی ۴ گانه حرفه‌ای دارد. به طور حرفه‌ای برنامه ریزی کنید.

۲۰. طوری برای آمادگی در آزمون برنامه ریزی کنید که اگر در زمان موردنظر نتوانستید نمره دلخواه کسب کنید، حداقل ۱ ماه فرصت برای تجدید آمادگی و رفع نقاط ضعف و شرکت مجدد را داشته باشید. بنابراین همواره بر اساس EXPIRE DATE برای ارسال مدارک، جهت شرکت در آزمون اقدام کنید.

۲۱. آیلتس، آزمونی ۴ سطحی است. برای هر ۴ سطح باید به یک نسبت وقت بگذارید و تمرین کنید. بعید است شما در آزمون نمره ۷ از بخش نوشتاری کسب کنید و بخش گفتاری شما نمره ۵.۵ بدست آورد. به یک نسبت در آزمون تمرین کنید و برای هر بخش، وقت مخصوص را در قالب مدیریت کنترل پروژه آیلتس در نظر بگیرید.

۲۲. اگر به دنبال کسب نمره بالا تر از ۶.۵ یا ۷ در آزمون آیلتس هستید، ابتدا بایستی سطح زبان انگلیسی خود را به سطح Upper intermediate برسانید.

۲۳. بالا بردن سطح نمره در آزمون گفتاری و حتی نوشتاری، کار سختی نیست به واسطه این که پرسش هایی که در این دو بخش مطرح می شود، قابل تشخیص است و از طیف های خاصی شامل شده که می توان آنها را مرتب تکرار و بررسی نمود.

۲۴. کتاب های زیادی درباره بخش گفتاری آزمون آیلتس در بازار ایران هستند که برخی، بیش از ۱ هزار پرسش را در ۱۰۰ زمینه مختلف از موضوعات عمومی گرفته تا مهندسی و بهداشتی و سبک زندگی که معمولا در آزمون پرسش می شود را گردآوری کرده است.

۲۵.بعضا مد شده است که افرادی که قصد شرکت در آزمون دارند، به صورت تیمی کار می کنند و مرتب با هم به زبان انگلیسی حرف زده و مقالات خود را به یکدیگر share‌ می کنند تا تصحیح شود و به اشکالات خود آگاه شوند. توجه داشته باشید که حتما با افرادی کار کنید که سطح زبان آنها از شما بهتر باشد.

۲۶. حتی الامکان سعی کنید هر هفته برای تقویت بخش نوشتاری ۱ و ۲ آزمون آیلتس، ۲ مقاله نوشته و آن را به اساتید زبان داده تا تصحیح کرد و نقاط قوت و ضعف را به شما یادآوری کند.

۲۷. برای کسب نمره ۶.۵ به بالا در آزمون گفتاری آیلتس، می بایست fluent بوده و به طور روان صحبت کنید. روان صحبت کردن به معنی تخصصی صحبت کردن نیست. در آزمون آیلتس، دانش عمومی شما را بررسی نمی کنند و آنچه اهمیت دارد، دانش سواد انگلیسی شما و توانایی صحبت گردن بدون توقف با دایره لغات خوب و گرامر صحیح و تلفط دقیق است.

۲۸.اساتید زبان انگلیسی معتقد هستند که داوطلبان برای شرکت در آزمون گفتاری، می بایست صدای خود را ضبط کرده و مرتب به آن گوش دهند تا اشکالات خود را متوجه شوند. یکی از اشکالات رایج (frequent problems)، عدم کاربرد s سوم شخص مفرد است. مثلا جمله او زبان روسی را در خانه دوستش مطالعه می کند: He studies Russian language on his friend’s home با جمله He study خیلی تفاوت دارد. استرس بر روی سیلاب ها جهت تلفط هم اهمیت دارد که در ذهن تصحیح کننده نمره شما در بخش گفتاری تاثیر می گذارد.

۲۹. به این موضوع توجه کنید که فردی که با شما مصاحبه می کند، هیچ تاثیری در نمره دادن شما ندارد. چون صدای شما ضبط می شود و بعدا توسط افرادی تصحیح می شود. پس تلاش نکنید که با مصاحبه کننده، وارد جدل شوید.

۳۰.حتما مهارت شنیداری را با نرم افزارهایی انجام دهید که Audio script داشته باشد و آن چه شنیده‌اید را بعدا بتوانید چک کنید.

۳۱. برای تقویت مهارت reading باید مهارت هایی از قبیل scamming و scanning را داشته باشید. مهارت خواندن، یک مهارت است و آن را باید کسب کنید. شما فرصت کمی برای خواندن متنی چندپارگرافه و پاسخ به پرسش های چند وجهی چند گزینه‌ای دارید.

۳۲. هر سال که بر شمار متقاضیان شرکت در آیلتس افزوده می شود، سطح سوالات تقریبا سخت‌تر می شود و برای همین، باید بر میزان آمادگی شرکت در آزمون افزود.

۳۳. پارتنز قوی برای بخش گفتاری و نوشتاری آزمون آیلتس به همه متقاضیان شرکت در آزمون توصیه می شود. از طریق سایت های اینترنتی نیز می توانید پارتنز حرفه ای پیدا کنید.

۳۴. در بخش نوشتن مقالات و قسمت گفتاری، مهارت شما در developing موضوع و نگاه چند بعدی به یک مساله، اهمیت فراوانی دارد. ذهن خود را خلاق کنید و آماده باشید تا به صورت story telling، در بخش گفتاری و نوشتاری شرکت کنید.

۳۵. هیچ گاه متن‌هایی که خیلی حرفه‌ای است را حفظ نکنید و در آزمون به طور غیر معمول از آن استفاده نکنید. چرا که ممتحن آزمون آیلتس آموزش دیده بوده و این trick ها را با نمره منفی همراه می کند.

۳۶. تریک ها و tip‌هایی که در یوتیوب درباره شرکت در آزمون آیلتس ارائه شده است را مشاهده کنید.

۳۷. در صورتی که فاصله زمانی شرکت شما در آزمون مجدد آیلتس کمتر از ۱ ماه باشد، نهایت بتواند نیم نمره به نمره قبلی بیافزایید و اتفاق خاصی قابل وقوع نخواهد بود.

۳۸. برای آمادگی در آزمون آیلتس به موسساتی مراجعه کنید که مجوز لازم را برای تدریس مفاد آزمون آیلتس دارا بوده و از معلمانی آموزش دیده در این عرصه برخوردار باشند.

۳۹. کلیه آگهی های مربوط به آیلتس تضمینی و قراردادی که در سایت ها و فضای مجازی مشاهده می کنید، کلاهبرداری بوده و نباید به این گونه اطلاعات توجه کرد.

۴۰. اصل مهم برای امادگی در آزمون آیلتس، تداوم یادگیری و ممارست و داشتن برنامه‌ای مدون و عزم جدی برای گرفتن نمره مورد نظر و تلاش برای آزمون مجدد در صورت عدم کسب نمره دلخواه است.

5/5 - (1 امتیاز)

منبع: روزیاتو

دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --