جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » ریپورتاژ آگهی » ۱۰ راز مهم در انتخاب رشته کنکور که نمی‌دانید!
  • fastzaban
  • ۲۲ خرداد, ۱۴۰۲
  • ۱۷:۰۵

۱۰ راز مهم در انتخاب رشته کنکور که نمی‌دانید!

سلب مسئولیت: وبسایت فست زبان صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و هیچ مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

پس از پایان یافتن کنکور سراسری و مشاهده نتایج اولیه، مرحله بسیار تاثیرگذار انتخاب رشته آغاز می‌شود و نباید اهمیت آن را کمتر از خود آزمون سراسری دانست. چراکه اشتباه در فرآیند انتخاب رشته کنکور می‌تواند بهای سنگینی داشته باشد و تلاش چند ساله فرد به هدر برود.

اینکه چطور باید انتخاب رشته کرد و چه نکاتی را مدنظر قرار داد، همواره یکی از مهم‌ترین سؤالات شرکت کنندگان آزمون سراسری می‌باشد، چراکه این افراد تصور می‌کنند که با هر چینشی، امکان قبولی در رشته مناسب‌تر برای آنها وجود دارد، اما شما باید هنگام انتخاب رشته، به یکسری نکات توجه کنید. ما در این مقاله سعی داریم به 10 راز مهم در انتخاب رشته کنکور که نمی‌دانید، اشاره کنیم تا بتوانید موفقیت خود را در این مسیر تضمین نمایید.

 اهمیت انتخاب رشته موفق کنکور سراسری

 اهمیت انتخاب رشته موفق کنکور سراسری

انتخاب رشته کنکور نه تنها بخش بسیار مهم پس از آزمون سراسری است، بلکه حتی ممکن است رقابت زیادتری در این قسمت وجود داشته باشد. برای انتخاب رشته موفق باید ملاک‌ها و معیارهای مختلفی را مد نظر داشته باشید. شما باید به همه ملاک‌ها در کنار هم برای سنجش انتخاب درست، توجه کنید. اگر در گذشته به رشته‌ای علاقه داشته‌اید، در زمان انتخاب رشته، حتماً باید معیارهای دیگر را نیز در نظر بگیرید.

در موقع انتخاب رشته مد نظر، مثلاً اگر شرایط رفتن به دانشگاه برای شما دشوار باشد، بعداً دچار محرومیت خواهید شد. پس باید اولویت بندی خود را رعایت کنید. یکی دیگر از مهمترین مواردی که انتخاب رشته موفق کنکور سراسری را تضمین می‌کند، بهره‌گیری از مشاوره انتخاب رشته کنکور می‌باشد، چراکه شما با داشتن یک مشاوره مجرب، می‌توانید انتخاب‌های مناسب‌تر و دقیق‌تری با توجه به اولویت خود داشته باشید. بنابراین بدون بررسی و مشورت با افراد آگاه در زمینه انتخاب رشته، هرگز فرایند گزینش خود را آغاز نکنید، چون در نهایت بعداً همه موارد انتخابی از طریق سازمان سنجش مورد بررسی قرار خواهند گرفت و باید رشته‌ای انتخاب کرده باشید که بالاترین میزان پذیرش را در آن دارید. اگر می‌خواهید موفقیت خود را در مسیر انتخاب رشته آزمون سراسری تضمین کنید، در ادامه به 10 راز مهم انتخاب رشته کنکور که نمی‌دانید، اشاره خواهیم کرد.

۱۰ راز مهم در انتخاب رشته کنکور سراسری

۱۰ راز مهم در انتخاب رشته کنکور سراسری

هر شخصی که وارد فرآیند انتخاب می‌شود، ممکن است معیارهای مشخصی برای خود در نظر داشته باشد. ممکن است برای یک فرد این سؤال مطرح شود که کدام رشته برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مناسب‌تر است؟ کدام یک از رشته‌ها موقعیت اجتماعی بالاتری را برای من تضمین می‌کند و کدام رشته بازار کار مناسب‌تری دارد؟ این سؤالات را نمی‌توان تنها به یک مورد خاص محدود کرد، چرا که ملاک انتخاب هرکس با دیگری متفاوت می‌باشد. اما در مجموع معیارها و ملاک‌هایی هستند که برای افراد عموماً افراد مشترک  می‌باشند و می‌توان آنها را به عنوان ۱۰ راز مهم انتخاب رشته که باید به آنها توجه کنید، تلقی نمود. رازهای مهم انتخاب رشته را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

 به علاقه شخصی خود توجه نمایید

به عنوان شخصی که قرار است از مسیر انتخاب رشته آینده تحصیلی و شغلی خود را رقم بزنید، باید بدانید به چه رشته‌ای علاقه داشته و هدف شما از ادامه تحصیل چیست؟ اگر صرفاً براساس رضایت دیگران رشته‌ای را انتخاب کنید یا اساس آینده شغلی آن رشته مدنظر شما است، این امر نمی‌تواند ملاک خوبی برای انتخاب رشته شما باشد.

بعلاوه در زمان انتخاب رشته شما حق انتخاب چند رشته را دارید، بنابراین ترتیب چینش را براساس علاقه خود قرار دهید، چرا که افراد بسیاری بودند که عواملی غیر از علاقه شخصی خود را مد نظر قرار دادند و موفق نشدند. اگر در رشته تحصیل کنید که صرفاً آینده شغلی بهتری داشته یا از نظر اجتماعی برای شما مناسب می‌باشد، تا زمانی که احساس رضایت درونی نداشته باشید، در مسیر کاری و تحصیلی خود موفق نخواهید شد.

 به توانایی و استعدادهای خود توجه نمایید

اینکه شما به چه رشته‌ای علاقه دارید، کافی نیست. شما باید مهارت و استعداد لازم برای ادامه تحصیل در آن رشته را داشته باشید. در غیر این صورت در آن رشته شکست خواهد خورد. افراد با شرکت در کلاس‌های مختلف می‌توانند مهارت آن رشته را کسب کنند، اما قبل از انتخاب رشته حتماً استعدادهای خود را در نظر بگیرید.

 از رشته تحصیلی انتخابی خود شناخت کافی داشته باشید

مسلماً انتخاب رشته بدون آگاهی و شناخت امکان‌پذیر نیست. به طور مثال افرادی که در مسیر انتخاب رشته کنکور تجربی قرار دارند، اگر در ارتباط با زیر گروه‌ها و رشته‌هایی که در این گروه ارائه شده است، آشنایی نداشته باشند،  همچنین مهارت‌هایی که این استعداد نداشته باشند نمی‌توانند در آینده تحصیلی خود موفقیت لازم را کسب کنند.

شهریه دانشگاه‌ها را بررسی نمایید

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های شهریه پرداز را دارید، حتماً باید میزان شهریه خود را در هر رشته بررسی نمایید، چون میزان شهریه پرداختی در هر دانشگاه و ر رشته تحصیلی متفاوت است و شما باید میزان شهریه ثابت و متغیر که باید برای هر تیم بپردازید را با توجه به بودجه خود مد نظر قرار دهید.

 از سهمیه‌های کنکور غافل نشوید

یکی از مهمترین عواملی که در فرایند انتخاب رشته کنکور سراسری تأثیر دارد، سهمیه‌ها هستند. خانواده‌های ایثارگران و جانبازان که دارای سهمیه‌های خاص می‌باشند، در زمان انتخاب رشته، در اولویت قرار دارند. بنابراین اگر شما نیز جزو افراد سهمیه دار هستید، حتماً به تنوع سهمیه خود توجه کنید.

 ظرفیت دانشگاه مورد نظر را بررسی کنید

در صورتی که رشته و دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب کردید، باید حتماً به ظرفیت پذیرش دانشگاه توجه کنید، چراکه برخی از مواقع دانشگاه‌ها تعداد کمی دانشجو در رشته‌ها پذیرش می‌کنند. اگر رتبه شما چندان مناسب نیست، بهتر است دانشگاه دیگری را در اولویت قرار دهید. باید نحوه اولویت‌بندی رشته‌های شما براساس ظرفیت دانشگاه باشد تا بتوانید انتخابی مناسب و دقیق داشته باشید.

بازار کار رشته مورد علاقه خود را بشناسید

بازار کار رشته مورد علاقه خود را بشناسید

 پس از اینکه متوجه شدید به چه رشته‌ای علاقه دارید، بازار کار آن رشته را نیز بررسی کنید، چراکه برخی رشته‌های تحصیلی بازار کار مناسبی ندارند و ممکن است در آینده وارد حیطه‌ای شوند، که شغل مناسبی در آن وجود ندارد. برای داشتن یک انتخاب رشته خوب، آینده شغلی مناسب و بازار کار آن رشته را مد نظر قرار دهید. مثلاً افرادی که در مسیر انتخاب رشته کنکور ریاضی هستند، باید دقت داشته باشند که برخی از رشته‌ها مانند مهندسی کشاورزی نسبت به رشته‌های پرطرفداری چون مهندسی کامپیوتر، مهندسی معماری و مهندسی برق موقعیت کاری کمتری خواهند داشت. بنابراین قبل از هر چیز به بازار کار رشته خود توجه خاصی داشته باشید.

به رتبه خود توجه نمایید

یکی از مهمترین نکات مهم در مسیر انتخاب رشته، توجه به رتبه کسب شده است. گاهاً دیده شده  افراد رتبه خوبی ندارند ولی از سوی دیگر در رشته‌های پرطرفدار و در دانشگاه سراسری انتخاب رشته می‌کنند؛ در چنین شرایطی پذیرش آنها غیرممکن است، چون دانشگاه‌های برتر از میان افرادی که رتبه بالا دارند، دانشجو می‌پذیرد. بنابراین توجه کنید که براساس تراز و رتبه خود دانشگاهی را انتخاب کنید که شانس پذیرش شما در آن بیشتر است.

به بومی گزینی دانشگاه‌ها هنگام انتخاب رشته توجه کنید

گاهی در زمان انتخاب رشته سراسری نحوه ورود داوطلبان به دانشگاه به صورت بومی است. و ممکن است این سؤال برای شما وجود آید که بومی گزینی به چه معنا است؟ بومی گزینی یعنی اینکه در برخی از دانشگاه‌ها اولویت انتخاب و پذیرش دانشجو با افرادی است که در آن بوم قرار دارند. برخی از رشته‌ها فقط برای بومیان استان ارائه شده‌اند. بنابراین اگر شما شهری را انتخاب کنید که بومیان نیستید، شانس قبولی شما کاهش خواهد یافت.

با مشاورین متخصص مشورت کنید

 اگرچه بسیاری از افراد فکر می‌کنند که به تنهایی می‌توانند در مسیر انتخاب رشته موفق شوند، اما همچنان نیازمند کسب راهنمایی از مشاوران انتخاب رشته خواهید بود. مشاوران می‌توانند تجربیات داوطلبان سال‌های قبل را در اختیار شما بگذارند و شما این فرصت را خواهید داشت که در مسیر موفقیت خود را به درستی ترسیم کنید.

سؤالات متداول

1- ۱۰ راز مهم انتخاب رشته کنکور چیست؟

در این مقاله به 10 راز مهم انتخاب رشته کنکور سراسری که موفقیت شما را تضمین خواهد کرد، اشاره کردیم.

2- اهمیت دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور چیست؟

با مشاوره با افراد متخصص می‌توانید انتخاب رشته دقیق و مناسب‌تری داشته باشید.

3- چگونه می‌توان شناخت بهتری از رشته‌های مختلف پیدا کرد؟

 برای آگاهی از رشته‌های متنوع دانشگاهی می‌توانید با مشاوران آکادمی ایران تحصیل تماس بگیرید.

خلاصه مطالب

در این مقاله سعی داریم ۱۰ راز مهم در انتخاب رشته کنکور را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همانطور که می‌دانید فرایند انتخاب رشته به اندازه خودت کنکور سراسری مهم می‌باشد. بنابراین سعی کنید در مسیر انتخاب رشته، گزینش اصولی داشته باشید تا بتوانید آینده تحصیلی و کاری خود را تضمین کنید.

 در این فرایند شما باید همه معیارها و نکات را بررسی کنید و حتماً از مشورت افراد با تجربه و کارآزموده در این زمینه بهره ببرید. چراکه مشاوران نسبت به شما اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تری داشته و می‌توانند راهنمایی‌های مفیدی را در رابطه با دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی ارائه کنند. مشاوران باسابقه و برجسته آکادمی ایران تحصیل می‌توانند با ارائه بهترین روش‌ها شما را در مسیر انتخاب رشته مناسب و دقیق یاری برسانند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --