جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » مقالات آموزشی » چگونه برای کنکور زبان تخصصی بخوانیم؟ راهنمایی کامل برای تمامی رشته‌ها
چگونه برای کنکور زبان تخصصی بخوانیم؟ راهنمایی کامل برای تمامی رشته‌ها

چگونه برای کنکور زبان تخصصی بخوانیم؟ راهنمایی کامل برای تمامی رشته‌ها

یکی از بخش‌های آزمون‌های تخصصی رشته‌های مختلف، سنجش توانایی دانشجو در زبان انگلیسی است. زبان انگلیسی هر رشته‌ای شامل لغات تخصصی و مفاهیم کلیدی است که در آزمون‌های مختلف نظیر کنکورهای سراسری، آزمون‌های استخدامی و آزمون‌های داخلی سازمان‌ها مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد. معمولاً یکی از چالش‌های شرکت‌کنندگان این آزمون‌ها هم موفقیت در بخش زبان است.

در این مقاله قصد داریم به سوال چگونه برای کنکور زبان تخصصی بخوانیم پاسخ دهیم. اگر شما نیز در آستانه یک آزمون تخصصی زبان هستید با ما همراه باشید چراکه قصد داریم مهم‌ترین نکات برای موفقیت در آزمون‌های تخصصی زبان انگلیسی را بررسی کنیم.

شناخت آزمون کنکور زبان تخصصی اولین گام ماست

اولین گام برای موفقیت در آزمون تخصصی شناخت ساختار آزمون است. برای مثال در آزمون‌های کارشناسی ارشد رشته‌های مختلف سوالات شامل دانش لغات، گرامر و درک مطلب است. بنابراین اگر قصد شما موفقیت در آزمون است نیازی به تقویت مهارت شنیداری ندارید. از طرفی شناخت ساختار آزمون باعث می‌شود که هنگام مواجهه با سوالات دچار استرس نشوید.

از طرفی تجربه نشان‌داده که برخی از مباحث گرامری یا لغات بیش‌تر از سایر مباحث مورد توجه طراحان قرار می‌گیرد و آشنایی با این ساختار و تکرار آن باعث می‌شود که قسمت‌های پرتکرار را بیش‌تر مطالعه کنیم.

برای این منظور می‌توانید آزمون زبان تخصصی که قصد شرکت در آن را دارید را در یک بازه طولانی مثلاً 10 سال اخیر بررسی کنید. از طرفی در هر رشته‌های کتاب‌های تخصصی آزمون‌های زبان وجود دارند که به صورت کامل نسبت به طبقه‌بندی مباحث گرامری و لغات در هر آزمون اقدام کرده‌اند. تهیه و مطالعه این نوع کتاب‌ها هم می‌تواند به شما کمک کند.

طراحی مسیر مطالعه؛ گام دوم برای موفقیت در آزمون تخصصی زبان

پس از آشنایی با ساختار آزمون، لغات پرتکرار، گرامر و نحوه طراحی سوالات درک مطلب نوبت به طراحی مسیر مطالعه می‌رسد. مساله اصلی اینجاست که در آزمون‌های تخصصی زبان انگلیسی حجم لغات تخصصی بالا نیست اما باید به خوبی خود را با آن آماده کنیم.

از طرف دیگر شناخت ساختار آزمون این امکان را به شما می‌دهد تا برای هر بخش از جمله گرامر، لغات، درک مطلب، رایتینگ و مهارت شنیداری بسته به نمره مد نظر خود وقت بگذارید و متناسب با هدف‌گذاری به دنبال منبع مناسب باشید. برای مثال اگر آزمونی تمرکز خود را بر روی لغات گذاشته و بیش از 60 درصد سوالات آن مرتبط با لغات است، بنابراین یادگیری لغات جدید می‌تواند شما را دیگران جلو بیندازد.

نکته مهم این‌جاست که در کنار انتخاب منبع مناسب باید به زمان هم توجه کنید. در بهترین حالت برای یک آزمون تخصصی تنها بین 6 تا 8 ماه فرصت مطالعه دارید، بنابراین باید طوری برنامه‌ زمانی خود را تنظیم کنید که علاوه بر یادگیری فرصت مرور آموخته‌های جدید را هم داشته باشید.

برای طراحی مسیر اختصاصی مطالعه خود می‌توانید از مدرسان با تجربه زبان انگلیسی کمک بگیرید. با مراجعه به صفحه تدریس خصوصی زبان انگلیسی می‌توانید لیست کامل بهترین استادان زبان ایران و جهان را مشاهده کنید.

هدف‌مند مطالعه کنید

پس از شناسایی ساختار آزمون، انتخاب منابع مناسب و مطالعه هدفمند باید به سراغ یادگیری تکنیک‌های پاسخگویی به سوالات بروید. از آزمون‌های سراسری زبان تخصصی در رشته‌های مختلف تا آزمون‌های ویژه زبان تخصصی برای هر بخش تکنیک‌های بسیار زیادی وجود دارد. برای مثال در بخش لغات شما لازم نیست که معنی تمام لغات را بدانید بلکه با تکنیک حذف گزینه می‌توانید به پاسخ برسید.

اوج این تکنیک‌ها در درک مطلب است؛ درک مطلب آزمون‌های زبان تخصصی بیش‌تر از دانش نیازمند یادگیری نحوه مواجهه با سوالات است. اگر از ابتدای مطالعه خود را در معرض آزمون‌های شبیه‌ساز و استاندارد قرار دهید شانس بیش‌تری دارید تا با موفقیت از آزمون‌های تخصصی زبان انگلیسی عبور کنید.

روحیه، انگیزه و استرس؛ بعد پنهان آزمون‌های زبان تخصصی

معمولاً یکی از چالش‌هایی که کم‌تر درباره آن صحبت می‌شود، شرایط روحی داوطلبان است. با توجه به این‌که در اکثر آزمون‌های مختلف زبان اولین بخشی است که داوطلب باید به سوالات آن پاسخ دهد. روحیه و اعتماد به نفس بالا می‌تواند سرنوشت سایر بخش‌های آزمون را هم مشخص کند.

این روحیه شامل مدیریت زمان، حفظ انگیزه و کنترل استرس است. بخشی از این آمادگی به مطالعه قبلی و آمادگی برای آزمون برمی‌گردد و بخش مهمی از آن هنگام آزمون رخ می‌دهد. مساله اصلی این‌جاست که نباید فراموش کنیم توانایی موفقیت در آزمون را داریم.

روحیه، انگیزه و استرس؛ بعد پنهان آزمون‌های زبان تخصصی

اُتچیر همراه شما برای موفقیت در آزمون‌های تخصصی زبان انگلیسی

در این مقاله یک راهنمای کلی درباره آزمون‌های تخصصی زبان را بررسی کردیم. امیدواریم به سوال چطور خودم را برای آزمون‌های تخصصی زبان انگلیسی آماده کنم، پاسخ داده باشیم. در مسیرهای سخت حضور یک همراه به ما کمک می‌کند تا بتوانیم با اطمینان بیش‌تری راه را طی کنیم.

در آزمون‌های تخصصی زبان انگلیسی می‌توانید از یک معلم زبان آنلاین کمک بگیرید. مهم نیست در کجای ایران هستید، پلتفرم اُتیچر این امکان را برای شما فراهم کرده تا از هر مکان و هر زمان با بهترین اساتید زبان انگلیسی ایران و جهان در ارتباط باشید و کلاس آنلاین برگزار کنید.

اُتیچر مختص به زبان انگلیسی نیست! شما در اُتیچر می‌توانید از استاد زبان ترکی استانبولی تا مدرس زبان فرانسوی را انتخاب کرده و کلاس خود را برگزار کنید. اُتیچر همراه شما در آزمون‌های مهم زندگی است!

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --