جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2022/02/logo-fastzaban-com.jpg' ]
خانه » ویدیوهای آموزشی » سخنرانی آنتونیو گوترش در برنامه TED با 12 زیرنویس
 • fastzaban
 • ۱۶ آبان, ۱۳۹۹
 • ۱۰:۰۰
 • ۲۳۷
سخنرانی آنتونیو گوترش در برنامه TED با 12 زیرنویس

سخنرانی آنتونیو گوترش در برنامه TED با 12 زیرنویس

فست زبان ویدیو: در این ویدیو از مجموعه سخنرانی های TED صحبت های آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در مورد «تغییرات آب و هوایی زمین» را با 12 زیرنویس به زبان های مختلف تماشا کنید.

توجه: برای دانلود سخنرانی های ted با زیرنویس انگلیسی و فارسی و سایر زبانها به سایت فست زبان ویدیو مراجعه کنید.

زیرنویس های این ویدیو شامل زبان های زیر است:

 • زبان فارسی
 • زبان انگلیسی
 • زبان ایتالیایی
 • زبان پرتغالی (برزیلی)
 • زبان اسپانیایی
 • زبان فرانسوی
 • زبان هندی
 • زبان تاهی
 • زبان ترکی
 • زبان چینی
 • زبان روسی
 • زبان عربی

تماشای ویدیو

توضیحات ویدیو

«اگر الان درباره تغییر اقلیم اقدام نکنیم، قرن آتی شاید یکی از آخرین دوران حضور بشر باشد.» این حرف را آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل می‌زند. درحالی که دنیا از همه‌گیری کووید-۱۹ بهبود می‌یابد، گوترش به ما اصرار می‌کند تا از این لحظه برای احیاء اقدام اقلیم جاه‌طلبانه در ذهن خویش استفاده کنیم– و نقشه طرحی را برای مشارکت شرکت‌ها،‌ دولت‌ها و کشورها برای دستیابی به انتشارات کربن خالص صفر را تا ۲۰۵۰ به تصویر می‌کشد. او می‌گوید « تنها با هم می‌توانیم برنده مسابقه تا صفر باشیم، از همه شما می‌خواهم که این را بپذیرید.»

متن ترانسکریپت فارسی

ما همه امروز اینجا هستیم زیراشمارش معکوس اقلیم آغاز شده، و ما به هیچ وجه نزدیک جایی که لازم است نیستیم. علم به ما می‌گوید که باید گرمایش زمین را محدود به ۱/۵ درجه سانتیگراد بالاتر از دوره ماقبل صنعتی شدن کنیم. حداقل در مسیر ۳ درجه قرار داریم.

00:23
میلیاردها آدم در سراسر جهان در حال حاضر به خاطر ناکارآمدی رنج می‌برند. اختلالات اقلیمی، به دلیل اعتیاد منسوخ ما به سوخت‌های فسیلی، باعث آتش‌سوزی‌های بی‌سابقه گسترده گشته است، چرخه‌های باد مکرر و شدیدتر، سیلاب‌ها، خشکسالی‌ها و آلودگی هوای سمی شهرهای اصلی ما را خفه کرده و به سلامت ما آسیب می‌رساند و تنوع زیستی در خشکی و دریا تحت فشار فزاینده‌ای قرار دارد.

00:50
هیچ کشوری از بحران اقلیم در امان نیست. اما در همه کشورها، این فقیرترین‌ها و آسیب‌پذیرترین‌ها هستند که بیشترین زیان را می‌بینند، با این که کمترین نقش را در ایجاد این مشکل داشتند. طی ۲۵ سال گذشته، متمول‌ترین جمعیت ۱۰ درصدی دنیا مسئول بیش از نیمی از تمام انتشارات کربنی بوده است، و ۵۰ درصد فقیرترین‌ها مسئول تنها ۷ درصد این انتشارات است. ترتیب بی‌عدالتی و نابرابری این درجه‌بندی مثل سرطان است. اگر الان اقدامی نکنیم، این قرن شاید پایان بشریت باشد.

01:26
همه‌گیری کووید-۱۹ پرده از بی‌عدالتی و نابرابری اساسی در جوامع ما برداشته است. دگرگونی ناشی از این همه‌گیری فرصتی را فراهم کرده که یک مسیر جدید تدوین شود، مسیری که همه زوایای بحران اقلیم در پیش‌رو را خطاب قرار می‌دهد. تاریخ نشان می‌دهد که وقتی چنین لحظاتی را می‌قاپیم، می‌توانیم موفق شویم. می‌توانیم جهانی عادلانه‌تر، ایمن‌تر و بهبودپذیرتر بسازیم. اما باید سریع دست به کار شویم.

01:51
برای همین به دولتها پافشاری می‌کنم شش اقدام مثبتـ اقلیم را جهت بهبودی بهتر با هم را اتخاذ کنند: در مشاغل سبز سرمایه‌گذاری کنید: از صنایع آلوده کننده به خصوص ذغال‌سنگ حمایت نکنید؛ و سوبسید دادن به سوخت‌های فسیلی را تمام کنید، و برای کربن نرخ تعیین کنید؛ خطرات اقلیمی را در کل تصمیم‌گیری‌های سیاستی و مالی لحاظ کنید؛ با همبستگی باهم کار کنید؛ و از همه مهم‌تر، کسی را پشت سر رها نکنید.

02:15
این مسیر اقدامی است که هزاران شرکت، شهر، ناحیه، دانشگاه و سرمایه‌گذار اخیرا برمی‌گزینند تا برای رساندن انتشارات خالص صفر تا حداقل سال ۲۰۵۰ متعهد شوند. آنها در جهت حفاظت از مردم و سیاره ما در حرکت هستند. جنبش در حال ساخته شدن است.

02:32
شهرها و نواحی با ردپای کربنی بیشتر از ایالات متحده و شهرهایی با عواید بیش از۱۱/۴ تیریلیون دلار آمریکا اکنون به انتشارات خالص صفر تا ۲۰۵۰ متعهد گردیده‌اند. که این رقم از زمان راه‌اندازی این ابتکار در اجلاس تواقف پاریس در ۲۰۱۹ دو برابر شده است. به همین ترتیب، سرمایه‌گذارانی که بیش از ۴ تریلیون دلار آمریکا را مدیریت می‌کنند به مسابقه تا صفر ملحق شده‌انند. این رقم بیش از دو برابر شده از زمانی که این ابتکار در همان اجلاس اولین بار راه‌اندازی شد.

03:05
اما همچنان لازم است دولت‌ها،چارچوب‌های تنظیمی و مالیات وضع کنند که به اقدامات اقلیم بیشتر از سوی بخش خصوصی دامن بزند. اتحادیه اروپا طرح‌هایش را جهت قطع انتشارش تا حداقل ۵۵ درصد تا ۲۰۳۰ و نائل شدن به کربن خنثایی تا ۲۰۵۰ را اعلام نموده است. و چین به تازگی از قصد خویش جهت کربن خنثی شدن تا پیش از ۲۰۶۰ خبر داده است. حال من روی اینها و دیگر منتشرکنندگان اصلی حساب می‌کنم تا پیش از کنفرانس جهانی اقلیم، سیاستها و طرح‌های عینی خود را ارائه نمایند که قرار است جهان را تا ۲۰۵۰ کربن خنثی کند.

03:40
باید مطمئن شویم که تک تک کشورها، شهرها، شرکت‌ها، بانک‌ها و سازمان‌هایی بین‌المللی یک طرح گذار جت دستیابی به انتشار خالص صفر را دارند. همچنین نیاز داریم شاهد تلاش‌های گسترده‌تر جهت بهبودپذیری در کشورهای آسیب‌پذیری باشیم که کمترین نقش را در تغییر اقلیم دارند اما بیشترین ضرر را از عواقب آن می‌بینند. در دلتاهای بزرگ ساحلی، جزایر واقع در اقیانوس آرام و کارائیب، و سرزمین‌های خشک مانند منطقه ساحل صحرا در آفریقا، باید به مردم برای سازگار شدن با اثرات اقلیم کمک کنیم در حالیکه از کووید-۱۹ بهبوذ می‌یابند.

04:11
از کشورهای توسعه یافته می‌خواهم به تعهداتشان با بسیج کردن سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار آمریکا در جهت تعدیل، سازگاری و تاب‌‌آوری در کشورهای در حال توسعه عمل کنند. ما باید برای خلق شرایط مورد نیاز جهت بسبج ساختن گسترده منابع مالی کار کنیم. همچنین از موسسات مالی و سرمایه‌گذاران خصوصی. ما باید ساخت جاه‌طلبی اقلیم را ادامه دهیم.

04:33
در پنجمین سالگرد توافق پاریس در دسامبر، رهبران حکومت‌ها، مشاغل و جامعه مدنی به صورت آنلاین برای انجام این کار گرد هم جمع خواهند شد. لازم است مسابقه را تا کنفرانس اقلیم گلاسکو در ۲۰۲۱ راه‌اندازی کنیم. به افتخار آنهایی که به این مسابقه پیوسته‌اند، دست می‌زنم. اما از شما می‌خواهم که سریعتر و بیشتر عمل کنید. جاه طلبی و تعهد خود را به صدا درآورید. الان لازم است صدایتان را بلند کنید و حکومت‌ها را برای عملکرد بهتر سوق دهید، به خصوص آنهایی که بیشترین انتشارات را دارند.

05:04
برای آنهایی که هنوز محلق نشدند، پیام من ساده است: تنها با هم می‌توانیم برنده مسابقه تا صفر شویم. بنابراین به همه شما تاکید می‌کنم که موضوع را بپذیریید.

05:14
شمارش معکوس آغاز شده است.

Originally published at zabanvideo

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلاس آنلاین استاد زنگیه‌وندی - دی ماهتخفیف 50 درصدی