جدید ترین عناوین خبری امروز
[custom-login-form btn_close="true" logo_src="https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2019/12/fastzaban-logo-98.jpg" btn_register_class="btn_show_registerForm"] کاربر جدید هستم! [/custom-login-form][custom-register-form btn_close='true' logo_src='https://fastzaban.com/wp-content/uploads/2019/12/fastzaban-logo-98.jpg' ]
خانه » مقالات آموزشی » کدینگ واقعیت دارد یا خیر؟
کدینگ واقعیت دارد یا خیر؟

کدینگ واقعیت دارد یا خیر؟

کدینگ چیست؟

ادعا می‌ شود که کدینگ یک روش ساده برای به خاطر سپردن راحت‌ تر لغات و معانی آنها به حافظه است. در واقع، اساس این روش بر این اصل استوار است که از طریق برقراری ارتباط بین «داشته‌ ها و دانش قبلی» فرد، فراگیری مطالب جدید تسهیل شود، یا حداقل این ارتباط بایستی از «زبان، لهجه یا فرهنگ زبان‌ آموز» نقطۀ مشترکی را با مطلب یا لغت جدید پیدا کرده و در تسهیل یادگیری مطالب جدید، یاری‌ رسان باشد. ولی متأسفانه بیش از ۹۵ درصد کدهای ابداعی! اساتید گرامی فعال در این زمینه، یادگیری لغت را نه‌ تنها ساده‌ تر نمی‌ کند، بلکه این کار را به یک معضل! تبدیل می کند. روش کدینگ در صورتی مؤثر خواهد بود که یاد گیرنده خودش و با دانش قبلی خود کدی را بسازد؛ مثلاً بتواند یک ارتباط جالب بین لغت جدید و فرهنگ و لهجۀ خود پیدا کند. در این صورت، کد مورد نظر مفید خواهد بود. ولی در صورتیکه برای یادگیری هر لغت، زبان‌ آموز مجبور شود کلی از دریچه‌ های دانش را به روی خودش باز کند که کار بسیار دشوارتر خواهد شد!
❌ یکی از پیامدهای منفی یادگیری از طریق کدینگ، آسیب بسیار جدی است که این روش به «تلـفــظ» صحیح لغات وارد می کند و به‌ راحتی هم قابل جبران نیست. مثلاً فردی که لغت abandon (با تلفظ صحیح -ِ بَندِن) را در جایی با کد «آبادان» یاد گرفته، همه جا abandon را بایستی بصورت «آبادان» بشنود تا کد لغت را به خاطر بیاورد!
پس با این اوصاف این روش را نمی توان بصورت علمی و عملی تایید کرد و بهتر است که بجای صرف زمان برای روش های اثبات نشده از نظر علمی، سراغ روش های معتبر علمی برویم.
اسم تمام اعضای بدن را به انگلیسی یاد بگیرید + ویدیو
حتما بخوانید

جایگزین کدینگ چیست؟

بهترین روش یادگیری لغات، روش لایتنر یا مرورهای منظم است؛ که روشی علمی و دستکاری نشده‌ تر است و به قول انگلیسی‌ها:
.Practice makes perfect
«تمرین [منظم] باعث تسلط می‌ شود.»

روش لایتنر 

جعبۀ لایتنر یک جعبۀ پنج‌ خانه است که برای یادگیری پایدار مورد استفاده قرار می‌ گیرد. لایتنر، در واقع روش علمی «به خاطر سپردن» مطالب است که بر مبنای آن، آموخته‌ ها از حافظۀ کوتاه‌ مدت به حافظۀ بلندمدت منتقل می‌ شوند.

اساس علمی روش لایتنر

سیستم لایتنر در مجموع ماندگارترین روش تکرار برای انتقال آموخته‌ ها به حافظۀ بلند مدت را پیشنهاد می‌ کند. ابینگ هاوس کسی بود که روش مرور برای تثبیت مطالب در حافظۀ بلندمدت را پیشنهاد کرد و بوریس فردریک اسکینر روش لایتنر را توسعه داد. در کتاب Fast Vocab، ما با ایجاد تغییراتی در روش لایتنر، آن را بصورت یک جدول شش‌ خانه‌ ای درآوردیم که در آن، هر یک از خانه‌ ها، یک مرحله از فرآیند مرور و یادگیری لغات جدید است.

پاداش‌های فوری اسکینر

اسکینر با آزمایش‌ هایی علمی نشان داد که «هرگاه به یک رفتار بلافاصله و بصورت آنی پاداشی داده شود، آن رفتار تکرار خواهد شد.» لذا هر بار که شما به معنای لغت پرسیده شده، جواب صحیح دهید، احساس رضایتی که بوجود می‌ آید، شما را به ادامۀ این کار تشویق کرده، تمرکز شما را بر کار افزایش داده و شما را به موضوع علاقه‌ مند می‌ کند. این‌ ها همان عوامل ارتقای بازدهی یادگیری هستند که در کتاب Fast Vocab نیز لحاظ شده‌ اند.
برای لغات آزمون زبان چه کتابی بخوانیم؟
حتما بخوانید

قاعدۀ منحنی فراموشی ابینگ هاوس

هرمان ابینگ هاوس، روانشناس آلمانی، ثابت کرد که ۲۰ دقیقه پس از حفظ کردن، مقداری از واج‌ های بی‌ معنا (۸۰٪ آنها) فراموش می‌ شوند و مابقی هرگز فراموش نمی‌ شوند. ضمناً سرعت فراموشی در ابتدا سریع است و به‌ مرور کند شده و مرور مطالب از قبل حفظ‌ شده باعث کاهش این سرعت به نصف و حتی بهتر از آن (در صورت خوب حفظ کردن) می‌ گردد. در نتیجه، اگر معنی لغات یک زبان خارجی را که چندان هم بی‌ معنا نیستند حفظ کنیم، این روند فراموشی بیش از یک روز طول می‌ کشد و با پنج بار مرور موفق به مقدار ناچیزی می‌ رسد و در صورت کاربردی بودن، مادام‌ العمر در ذهن خواهد ماند.
منابع این مقاله: کتاب Fast Vocab, ویکی پدیا فارسی
کتاب Fast Vocab: شامل لغات مهم دورۀ دبیرستان، لغات کتاب‌ هایی چون ۵۰۴ واژه، واژگان ضروری تافل Essential Words for TOEFL و ۱۱۰۰ واژه بارونز است که با استفاده از روش ابداعی و بی‌ نظیر ارایۀ لغات در کنار مترادف‌ های آنها و با وسواسی خاص و به سبکی آکادمیک به ترتیب ساده به دشوار، برای شما عزیزان آماده گردیده است. در این کتاب، پس از تجزیه و تحلیل آزمون‌ های مختلف دکتری، واژگان مهم و پر تست آزمون های زبان دکتری استخراج شد. سپس این لغات را اولویت‌ بندی نموده و نکات تکمیلی را نیز اضافه کردیم.
برای آشنایی بیشتر با کتاب Fast Vocab استاد مهرداد زنگیه وندی و دانلود یک فصل رایگان کتاب کلیک کنید.

منبع: ویکی پدیا

دیدگاه ها 0

Leave a Reply

avatar
  مشترک شدن  
اعلام کردن به
شما هم قبولی در آزمون MSRT را تجربه کنیدیک بسته طلایی