***دوره حرفه‌ای آمادگی آزمون‌های MSRT ،UTEPT ،EPT و MHLE - دی ۹۷ *** اطلاعات بیشتر
Toggle Bar
FastZaban نوشته شده توسط  خرداد 18, 1397 - 492 بازدید

بهترین مدرک زبان برای مصاحبه دکتری کدام است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
از آنجا که شاید خیلی از داوطلبان آزمون دکتری با آزمون‌های زبان که برای شرکت در مصاحبه تاحدودی ضروری هستند (البته بعدا کاملا اجباری هستند)، آشنایی ندارند، در این مقاله قصد داریم آزمون های زبان دکتری دانشگاه های ایران را به شما معرفی کنیم. 
پس حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا بطور کامل با آزمون های زبان دکتری آشنا شوید.
اسفند سال گذشته بود که داوطلبان خواهان تحصیل در مقطع دکتری در آزمون دکتری (PHD) شرکت کردند تا بتوانند با کسب نمره قبولی از سد آزمون دکتری عبور کنند؛ آزمونی که بعنوان مرحله اول برای رسیدن به صندلی های این مقطع محسوب می شود و تازه بعد از آن داوطلبان باید خود را برای مصاحبه علمی که شاید سخت ترین بخش مقطع دکتری باشد، آماده می کردند، هرچند تنها ۵۹ هزار و ۳۸۶ نفر توانستند از این مرحله بگذرند، ولی دیگر زمانی برای آماده سازی خود از لحاظ سطح علمی ندارند؛ چراکه از روزهای اول خردادماه دانشگاه های مختلف اقدام به برگزاری مصاحبه علمی کرده اند و این روند تا پایان ماه آینده ادامه دارد، اما نکته قابل تامل درباره مصاحبه علمی این است که داوطلب باید علاوه بر آمادگی علمی و اطلاعاتی خود، مدارکی از جمله مدارک احراز هویت، ریز نمرات مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ ارشد و کارنامه زبان انگلیسی را به همراه داشته باشد.
قطعا داوطلبانی که سال های زیادی از عمر خود را در کلاس های درس گذرانده‌اند، به خوبی می دانند که دانشگاه ها هر مدرکی را در حوزه زبان انگلیسی قبول نمی کنند و تنها آزمون های زبان تافل (TOEFL)، تولیمو (TOLIMO)، آیلتس (IELTS‏)، MSRT، MHLE، UTEPT و EPT جزء آزمون های معتبر از نگاه دانشگاه ها به شمار می رود و داوطلبان باید کارنامه خود را در هر یک از این آزمون ها هنگام مصاحبه علمی ارائه دهند؛ با این حال ذکر این نکته ضروری است که آزمون EPT ویژه داوطلبانی است که خواهان تحصیل در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی هستند، از این رو در ادامه نگاهی داریم به آزمون های مختلف زبان انگلیسی دکتری و اینکه کدام آزمون زبان برای مصاحبه دکتری بهتر است.

MSRT آزمونی با بالاترین سطح اعتبار

اگر بخواهیم آزمون های زبان انگلیسی را براساس درجه اعتبار آنها معرفی کنیم، باید بگوییم آزمون زبان MSRT در رده اول آزمون های زبان انگلیسی از لحاظ معتبر بودن قرار دارد. این آزمون که پیش تر با نام MCHE شناخته می شد، در ۴ بخش شنیداری، درک مطلب، ساختار و لغت است و آزمون آن نیز هر ۵ هفته یکبار برگزار می شود و دانشجویی که می خواهد در این آزمون نمره قبولی را کسب کند، باید نمره بیشتر از ۵۰ بگیرد. با این حال نمره قبولی در این آزمون در برخی دانشگاه ها ۴۵ و در برخی دیگر ۷۵ است. نکته قابل توجه درباره این آزمون آن است که اگر دانشجویی نتواند نمره قبولی را در آن کسب کند، نمی تواند بلافاصله و در آزمون ماه بعد شرکت کند و باید مدتی را منتظر بماند.
حتما بخوانید:  جامع ترین منابع آزمون MSRT از نظر داوطلبان

تولیمو؛ آزمونی که بیشترین داوطلبان دکتری را دارد

آزمون زبان تولیمو (TOLIMO) از دیگر آزمون هایی است که مدرک آن مورد تایید دانشگاه‌ها است؛ آزمونی که از سوی سازمان سنجش کشور برگزار می شود و در حقیقت بیشترین متقاضیان آن نیز همان داوطلبان دکتری هستند، آزمونی که دامنه نمرات آن از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است، ولی اگر داوطلبی نمره کمتر از ۴۷۹ را در آن کسب کند، جزء داوطلبان ضعیف به شمار می رود.
حتما بخوانید: آزمون زبان تولیمو چیست + منابع آزمون تولیمو

داوطلبان تحصیل در خارج از کشور، آزمون های تافل و آیلتس را دریابند

اگر بخواهیم دایره آزمون های زبان انگلیسی را به خارج از مرزهای کشور ببریم، باید بگوییم آزمون تافل و آیلتس (IELTS) جزء معتبرترین آزمون های بین المللی محسوب می شوند؛ آزمون هایی که تنها تفاوت شان در لهجه لغات است. در حقیقت داوطلبانی که قرار است در آزمون تافل شرکت کنند، باید به لهجه آمریکایی در زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. اما در آیلتس اینگونه نیست، هر چند آزمونی مانند تافل در بیش از ۹ هزار دانشگاه و موسسه علمی در دنیا اعتبار دارد، اما شرکت در این آزمونها به آن دسته از داوطلبانی توصیه می شود که خواهان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور هستند و کارنامه منتشر شده برای داوطلبان شرکت کننده در این دو آزمون تا دو سال در همه دانشگاه ها مورد تایید است.

آزمون زبان MHLE: مختص داوطلبان رشته های پزشکی مقطع دکتری

MHLE هم یکی دیگر از آزمون های زبان انگلیسی مقطع دکتری به شمار می رود؛ آزمونی که مختص دانشجویان وزارت بهداشت و درمان کشور است و به همین دلیل بیشتر دانشجویان رشته های علوم پزشکی که خواهان تحصیل در شاخه های ذیل این گروه یا زیست شناسی هستند، باید در آزمون MHLE شرکت کرده و بتوانند نمره قبولی آن را کسب کنند. این آزمون ۱۰۰ سوالی از لحاظ اعتبار در سطح آزمون تافل قرار دارد و در ۴ بخش شنیداری، لغات، ساختار و درک مطلب برگزار می شود.
حتما بخوانید:  کامل ترین بسته آزمون MHLE بهمراه نمونه سوالات آزمون با پاسخ تشریحی

UTEPT؛ آزمون زبان دانشگاه تهران

آزمون زبان UTEPT که دیگر همه آن را به نام آزمون تافل زبان دانشگاه تهران می شناسند هم از سوی مرکز آزمون زبان عمومی این دانشگاه برگزار می شود؛ آزمونی که داوطلب برای موفقیت در آن باید ۶۰ نمره از ۱۰۰ نمره در نظر گرفته شده برای آن را کسب کند، با این حال برای دانشجویانی که در رشته های زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات عرب، فقه و مبانی حقوق اسلامی، علوم قرآن و حدیث، مدرسی معارف اسلامی و فقه شافعی تحصیل می کنند، کسب نمره ۵۰ در این آزمون نیز به مثابه قبولی در آن به شمار می رود.
حتما بخوانید:  همه چیز درمورد آزمون UTEPT دانشگاه تهران

آزمون زبان EPT؛ آزمونی برای داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی

در کنار همه آزمونها، اما دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی باید بتوانند نمره قبولی را در آزمون EPT که ویژه داوطلبان گروه های پزشکی و غیرپزشکی این دانشگاه است، کسب کنند؛ آزمونی که در آن مهارت واژگان، گرامر و درک مطلب زبان انگلیسی داوطلبان مورد ارزیابی قرار می گیرد و حداقل نمره قبولی در آن نیز ۵۰ است و داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی برای رسیدن به صندلی های دکتری حتما باید مدرک قبولی در این آزمون را ارائه دهند.
حتما بخوانید: کامل ترین بسته آزمون EPT از نظر داوطلبان 
حتما بخوانید: 
آزمون تعیین سطح EPT چیست؟

امیدوارم که این مطلب توانسته باشد ابهامات شما را درمورد آزمون های زبان دکتری برطرف کرده باشد و بتوانید آزمون مورد نظر خود را انتخاب کرده و موفق به کسب نمره قبولی در آزمون شوید.
منبع: وبسایت sarpoosh.com
کانال آموزشی آزمون های زبان دکتری: https://t.me/fastzaban

Uncategorised

امتیاز این مطلب: 100% - 4 votes

بهترین مدرک زبان برای مصاحبه دکتری کدام است؟

Book rating: 100 out of 100 with 4 ratings
FastZaban

سجاد زنگیه‌وندی هستم، خوشحالم که در خدمت شما عزیزان و در فست زبان هستم. چند سالی میشه که در زمینه تولید محتوا و طراحی سایت کار می کنم.

موارد مرتبط

واژگان احتمالی آزمون EPT آبان ۹۶ خرداد 18, 1397 - 492 بازدید
پرسش و پاسخ آزمون MSRT خرداد 18, 1397 - 492 بازدید

نظر دادن

آخرین بروزرسانی

درباره فست زبان

  • وبسایت تخصصی FastZaban بعنوان بزرگترین مرجع آزمون‌ های تخصصی زبان با هدف ارائه برترین و جدیدترین منابع و متدهای کسب موفقیت در آزمون‌ های تخصصی زبان راه‌ اندازی شده است.
  • کرمانشاه - شهرک مسکن
  • کانال آموزشی: Telegram.me/FastZaban
  • این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید
logo-samandehi درگاه پرداخت بانک ملتدرگاه پرداخت بانک سامان
Top
×
بسته تضمینی آزمون ept سال ۹۷